alexa

banner912

banner766

Alkan: Sonuç iflas! MEB neden suskun?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan "YKS sayısal verileri sonucu açıklandı, sonuç iflas! MEB neden suskun?" dedi.

Eğitim 19.07.2019, 14:30 20.07.2019, 19:34 ABONE OL: google news
Alkan: Sonuç iflas! MEB neden suskun?

2019 YKS sonuçlarının en dikkat çekici yönünün sorulara verilen doğru yanıtların ortalamasının çok düşük kalması olduğunun altını çizen Alkan, "Bu durum, eğitim sistemimizin içler acısı durumunu bütün açıklığıyla ortaya koymaktadır" dedi.

Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

İlk kez geçtiğimiz yıl uygulanan YKS’nin ikinci kez yapıldığı bu yıl da sınav sonuçlarının pek çok yönden eleştirilmesi kaçınılmaz görünmektedir. 2019 YKS’ye giren 2,5 milyon adayın bir gün içinde sabah ve öğleden sonra yapılan oturumlarla ‘başarı’ göstermesi beklenmiştir. Böyle bir sınav sisteminin her şeyden önce insani olmayan bir nitelik taşıdığı ve milyonlarca gencin üzerinde yoğun bir psikolojik baskı yarattığı ortadadır.

Sınava giren adayların birçoğu, puan ve sıralamalardaki dikkate değer değişiklikler nedeniyle şaşkınlık yaşamakta ve tercih yapmakta zorlandıklarını ifade etmektedir. Bu yıl puanların geçen yıla göre yüksek ancak sıralamaların düşük olması yüzbinlerce üniversite adayı için adeta hayal kırıklığı yaratmıştır. 

Türkiye’de gerek liselere, gerekse üniversiteye girişte sorunun tek başına yapılan merkezi sınavlar olmadığını, aksine sorunun daha köklü biçimde sınavlara odaklanmış olan eğitim sistemi olduğu ve bu konuda köklü değişikliklere gidilmeden kalıcı çözümlerin üretilemeyeceği ortadadır. Dolayısıyla ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar, sürekli olarak yapılan sınavlara endekslenmiş bir eğitim sisteminin nitelikli olması mümkün değildir.

Eğitim sistemimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmemekte, sadece yapılacak olan sınavlara hazırlamaktadır. İktidar tarafından bilinçli olarak teşvik edilen ‘rekabete’ ve ‘yarışmaya’ dayalı ‘piyasacı eğitim’ anlayışı derhal terk edilmeli, öğrencilerin birbiri ile rekabet ettiği değil, onları geliştiren, çok yönlü bilgi ve beceri kazandırıcı, nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir. Gençlerimiz eğitimlerini daha yüksek puan ve sıralama baskısıyla birbirleriyle yarışmak zorunda kalmadan, elenme korkusu yaşamadan sürdürebilmelidir.

Eğitim Sen, her öğrencinin kendi ilgi ve becerisi doğrultusunda hangi alanda okuyacağını kendisinin belirleyeceği bir eğitim sistemi oluşturulması için gerekli çalışmaların en kısa sürede başlatılmasını, bunun için öncelikle ‘sınav merkezli eğitim’ anlayışının terk edilmesi gerektiğini savunmaktadır.
 

Yorumlar (1)
Yılmaz Deniz 2 yıl önce
Yök iki iptal soru ile hak gasp etmiştir, adalet için en azından iki puana denk gelen baraj puanını düşürmelidir!
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@