banner766

Eskişehir'de eğitim çalışanları Covid-19 testi istiyor

24 Ağustos'ta başlayan seminer süreci ile yeni eğitim öğretim dönemine başlayan öğretmenlerin, yeni tip koronavirüse karşı korunabilmesi için her okulda mutlaka Covid-19 testi yapılması gerektiğini ifade eden Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Bir çok ilde öğretmen arkadaşlara Covid tanısı konmakta, okullar karantinaya alınmaktadır. Eskişehir'de de spekülatif haber duymaktayız. Doğrulatamadığımız bu konuda açıklama bekliyoruz. En öncelikli talebimiz yaygın Covid-19 testinin eğitim emekçilerine yapılmasıdır" dedi.

Eğitim 27.08.2020, 13:35 28.08.2020, 19:22
Eskişehir'de eğitim çalışanları Covid-19 testi istiyor

Alkan şöyle konuştu;

"Salgının geldiği aşama kaygılarımızı artırmaya devam ediyor. Her gün artan vaka sayıları, alınmayan önlemler ve ne olacağını bilememenin verdiği karamsar bir ruh hali toplumun genelinde yaygınlaşıyor. Mesleki çalışmaların uzaktan yapılmasının mümkün olmasına rağmen yüz yüze yapılmasında ısrar edilmesi ve yeterli önlemler alınmadan öğretmenlerin okullara çağrılması salgınla mücadelede yaşanan eksiklikleri göstermektedir. 

24 Ağustos’ta başlayan seminer döneminde bir çok ilde öğretmen arkadaşlara Covid tanısı konmakta, okullar karantinaya alınmaktadır. Eskişehir'de de spekülatif haber duymaktayız. Doğrulatamadığımız bu konuda açıklama bekliyoruz. 

En öncelikli talebimiz yaygın Covid-19 testinin eğitim emekçilerine yapılmasıdır. 

25 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamu çalışanlarına uzaktan ve dönüşümlü çalışma olanağı tanınarak bu süre içerisinde idari izinli sayılmalarına dönük bir düzenleme yapıldı. Bu kararnamenin kendisi dahi salgında gelinen aşamanın ciddiyetini göstermektedir. Sağlıklı karar verebilmenin ön koşulu geçerli ve güvenilir bilgiye sahip olmaktır.

Öğretmenler MEB’in aldığı karar gereği mesleki çalışmalar için okullarda bulunuyor. Öğretmenlerin  bu koşullarda ve alınan yetersiz önlemlerle okullarda bulunmasının salgının yayılması açısından istenmedik sonuçlar üretebileceği uyarısını hem yaptığımız açıklamalarla kamuoyu ile hem de yaptığımız görüşmelerde MEB yöneticileri ile paylaşmıştık.

Tek bir eğitim emekçisinin dahi salgından olumsuz etkilenmesini istemeyiz ve salgının başından bu yana da ortaya koyduğumuz çaba öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçileri ile halkımızın sağlığını koruma isteğimiz ve kararlığımızdandır." 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:21
Güneş 06:44
Öğle 12:54
İkindi 16:14
Akşam 18:53
Yatsı 20:11
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@