alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de LGS'ye katılım düştü

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, LGS sınav sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında, kentte LGS'ye katılım oranının düştüğünü söyledi.

Eğitim 02.07.2021, 16:12 03.07.2021, 10:55 ABONE OL: google news
Eskişehir'de LGS'ye katılım düştü

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan "Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçlarının ve Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu’nun 30 Haziran’da açıklanması ile birlikte sınav odaklı eğitim sisteminin yarattığı tahribatlar ve pandemi sürecinde eğitimde yaşanan kayıplar yeniden tartışmaya başlanmıştır" dedi. 

Alkan, "LGS sınavı, yapıldığı günden bu yana hakkında skandal, şaibe gibi kavramların sıklıkla kullanıldığı bir sınav olmuştur. Uzaktan eğitimin derinleştirdiği eğitime erişimdeki eşitsizliklere rağmen müfredatın tamamından sorumlu tutulan öğrencilerimiz bir de son yılların en zor matematik sorularıyla karşılaşınca başarısızlık ve güvensizlik duygusu içinde gelecek kaygısıyla sınavdan çıkmışlardır. Hiçbir kurumun öğrencilerimize ve velilerimize bunları yaşatmaya hakkı yoktur" diye konuştu.

"Eğitimde yaşanan kayıplar"

Alkan şöyle konuştu;

"Eskisehir'de ve ülkenin genelinde 2020 yılında yapılan LGS sınavı ile karşılaştırdığımızda 2021 LGS her açıdan batan eğitim sisteminin göstergesi olmuştur.

Eskişehir'e bakarak şu iki tespit net olarak durumu özetlemektedir:

-Sözüm ona derslik sayıları artmış olmasına rağmen sınava katılım oranı düşmüştür. LGS 2020'ye katılım yüzde 88, 2021'de  ise yüzde 83'te kalmıştır. 

-Doğru cevap ortalamalarında geçen yıla göre yarıyarıya düşüş var.

İşte size eğitimde yaşanan kayıplar! MEB, bu sonuçlarda ki sorumluluğunu görmeli ve telafi eğitimine daha ciddi bir planlamayla yaklaşmalıdır.

Merkezi, standartlaştırılmış sınav tercihi sınıfsaldır ve salgında eşitsizlikleri daha da artırmıştır.

Her öğrencinin kamusal, nitelikli eğitim hakkı en temel haktır"

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@