alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de yüz yüze eğitimle ilgili kritik sorular

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesinin ardından bir takım soruları gündeme getirdi. Açıklamasında "Tüm öğrencilere, eğitim emekçilerine ücretsiz yaygın test ve grip aşısı sağlanmalıdır" önerisini yineleyen Alkan, koronavirüs salgınına dair öğrenci, öğretmen ve velileri yakında ilgilendiren sorular yöneltti.

Eğitim 25.10.2020, 15:15 27.10.2020, 19:14 ABONE OL: google news
Eskişehir'de yüz yüze eğitimle ilgili kritik sorular

Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Salgın yayılımı sürüyor. Eskişehir 'de vaka artışlarını geçen hafta okullarda tespit edip kamuoyu ile paylaşmıştık. Fakat her zaman ki gibi sorunların asıl muhatabı İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bir açıklama gelmedi. 

Sosyal devletin erozyona uğratılmasının tipik sonucu olan  askıda ekmek uygulaması gibi kamusal eğitimin de bitişinin ilanı olan okulum temiz kampanyası borçlu okul idareleri yarattı. Yeni Okul Aile Birlikleri seçilemediği için velilerden para toplama okul müdürleri tarafından hayata geçirilmeye başlandı.

Okulum temiz belgesi için okullarda 2 bin ile 30 bin arası   astronomik rakamlı harcamalar yapıldı. Dolayısıyla velilere de pamuk eller cebe denmektedir. 

Diğer yandan da 2 Kasım’ da 5. ve 9. sınıflarda da yüz yüze eğitime başlama kararı açıklandı.

Vaka sayısı nedir? Vaka sayısını belirli bir oranın altında tutmak için hangi önlemler alındı? Okullarda vakalar sonrası tek tek okulları kapatmak çözüm mü? Öğrencilerimize, tüm eğitim emekçilerine ücretsiz test yapılacak mı? İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında tanı konulan ve yakın temaslıların bilgisinin paylaşıldığı, karantina sürelerinin takip edildiği, düzenli veri akışının sağlandığı bir sistem oluşturuldu mu?

Salgın yayılımındaki bu artış karşısında önerilerimiz çok nettir. 

Fiziksel hareketlilik azaltılmalıdır. Tüm öğrencilere, eğitim emekçilerine ücretsiz yaygın test ve grip aşısı sağlanmalıdır. Şeffaf bilgi paylaşılmalı, okullarda dezenfektan başta olmak üzere yeterli önlemler alınmalıdır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@