Liselerde eğitim sistemi değişiyor

Yarın açıklanacak yeni eğitim sisteminin ayrıntıları belli oldu. Buna göre, yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

Liselerde eğitim sistemi değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakan Selçuk'un yarın İstanbul'da tanıtımını yapacağı ortaöğretim modeliyle liselerde yeni bir dönem başlayacak. Buna göre, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde "kariyer ofisleri" oluşturulacak. 12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek. Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak. 

12'NCİ SINIFLAR İÇİN YENİLİKÇİ DERSLER GELECEK: MEB'in ortaöğretime yönelik yeni modelinde "bilgi kuramı" zorunlu ders haline gelecek. Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek. 

HAZİRAN AYINDA DERS YERİNE "YAŞAM BECERİLERİ" ETKİNLİKLERİ YAPILACAK: Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk tarafından açıklanacak. 

Madde madde yeni eğitim sistemi

  • Ders sayısı azalıyor.
  • Liselere Kariyer Ofisleri geliyor.
  • 12. sınıflarda Ders saatleri azaltılıp destek çalışmaları geliyor.
  • Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebiliyor.
  • Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-21 yılında 9.sınıflardan başlıyor. Kademeli geçiş olacak.
  • Bilgi Kuramı zorunlu ders haline geliyor.
  • Yaparak uygulayarak öğrenme ağırlık kazanıyor.
  • 12. sınıfta yenilikçi dersler geliyor. 
     
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER