banner493

Velilere 'kötü karne' uyarısı: Tedbir almak mümkün

Öğrencilerin ve ailelerin en büyük kabusu olan ‘kötü karne’ konusunda uyarılarda bulunan Es Test Çözüm Merkezi Öğrenci Koçu ve Aile Danışmanı Deniz Karadağ, yarı yıl tatiline girmeden önce tedbir almanın önemine vurgu yaptı.

Velilere 'kötü karne' uyarısı: Tedbir almak mümkün

Her anne ve baba çocuğunun eve başarılı bir karne ile gelmesini ister. Ancak çoğu öğrenci gerekli tespitler yapılmadığı için başarısız bir karne ile karşınıza çıkabilir. Çocukların kötü karne ile eve gelmemesi için ailenin çocuğun eksik olduğu konuları eğitim öğretim yılının başından tespit ederek önlem alması gerektiğini ifade eden Karadağ, “Karnedeki notlar tamamen çocuğun başarısını ortaya koymaz. Örneğin çocuk okuldaki öğretmeni ile iyi bir iletişim kuramadığı için o dersten başarısız olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda çocuk iyi takip edilmeli ve sorunun kaynağı bulunmalı. Çocuğun ilgi duyduğu alanların tespiti de çok önemli. Çocuk sayısal derslerde başarısız oluyorsa bunun mutlaka bir rehber öğretmen tarafından nedenleri dinlenmeli. Aynı şekilde sözel dersler için de aynı durum söz konusu. İlkokul çağındaki çocukların ilgi alanlarını tespit etmek zor değil. Önemli olan doğru teknikleri uygulamak” diye konuştu.

Ailenin hatalı davranışları kötü sonuçlar doğurabilir

Öğrenci tarafından getirilen karneye ailenin tutumunun önemine vurgu yapan Karadağ, “Çocuk karnesi ile eve geldikten sonra tek sorumlu o gibi davranılırsa üzücü durumlar yaşanabiliyor. Çünkü, o karneden çocuk kadar aile de sorumludur. Aile tüm imkanları sergiledikten sonra ve yarıyıl tatili gelmeden alabileceği tüm tedbirleri alır ise çocuk zaten başarılı bir karne ile karşılarına çıkacaktır. Yani bir dönem boyunca çocuk ile ilgilenilmeyip sadece karnen nasıl demek hem aileyi hem çocuğu üzecektir. Bu sebeple sınavların başladığı şu günlerde çocuklarımızla biraz daha fazla zaman geçirmeli ve eksik olduğu dersler konusunda kendilerine destek olmak için gerekenleri yapmanın zamanıdır diyebiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner483

banner486

banner487

banner490

banner491

banner492

banner485

banner484

banner488

banner489