alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Yunusemre İlkokulu öğrencileri uzayı dinledi

NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Dr. Umut Yıldız, Eskişehir Yunusemre İlkokulu 3. sınıf öğrencilerine Zoom üzerinden "Uzay Teleskopları ve JWST" konuları ile ilgili bilgiler verdi.

Eğitim 25.01.2022, 19:49 27.01.2022, 15:51 ABONE OL: google news
Yunusemre İlkokulu öğrencileri uzayı dinledi

Yunusemre İlkokulu Müdürü irfan Bakar, NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan, Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktorasını tamamlayan Dr. Umut Yıldız'ın 3/B sınıfı öğrencilerine zoom üzerinden "Uzay Teleskopları ve JWST" konuları ile ilgili bilgiler verdiğini söyledi. 

Öğrenciler bilim insanı ile buluştu 

Bakar, eğitim hakkında yaptığı açıklamada, "Öğrencilerin, astronomi, uzay bilimleri, havacılık alanlarında ilgilerini arttırmak, kelimeleri tanımlamak, bir bilim insanı ile buluşup işin uzmanından bunları dinlemek, yapılan çalışmaları görmek, ülkemizin bu çalışmalarda yer alabilmesi adına çocuklarda farkındalık oluşturmak  ve Astronomi bilimini tanıtmak adına Mavi Bilyeden Uzaya adlı TÜBİTAK projesi kapsamında  e-konferans düzenlendi. NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de Derin Uzay İletişimi ve Astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Dr. Umut Yıldız’ın katılım sağladığı konferansta  okulumuz 3/B sınıfı öğrencilerine zoom üzerinden "Uzay Teleskopları ve JWST" konuları ile ilgili bilgiler verildi. Öğrencilere uzayın sadece bir sonsuzluk olmadığını, içinde barındırdıkları, bunu araştıran bir bilim insanı olmak için neler yapmaları gerektiği, 30 yıldır üzerinde çalışılan James Webb teleskopunun Uzaya fırlatılışı, hangi yörüngeye gideceği, teleskopun bilim dünyasındaki önemi konularında bilgiler aktarıldı" dedi. 

Yıldız, çocuklardan  "uzay, robot, astronomi, yıldız gezegen gibi" kelimeleri çok fazla duyduklarını belirterek, konferansların verimli geçtiğini söyledi.

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@