alexa

banner912

banner766

Yüz yüze eğitime günler kala yeni kurallar

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1-3 Eylül arasında yapılacak uyum eğitimlerinin esasları belirlendi.

Eğitim 23.08.2021, 15:35 24.08.2021, 12:26 ABONE OL: google news
Yüz yüze eğitime günler kala yeni kurallar

MEB tarafından tüm illere gönderilen yazıda, öğretmenlerin mesleki çalışmalarının 31 Ağustos Salı günü başlayacağı ve eğitim öğretim yılı hazırlıkları ile uyum eğitimine yönelik planlamalar sebebiyle okula uyum eğitimlerinin 1-3 Eylül'de yapılacağı hatırlatıldı.

Yazıda, öğrencilerin okula uyumlarının etkin bir şekilde sağlanması için uyum eğitimi uygulamalarının belirlenen esaslar çerçevesinde yürütülmesinin önem arz ettiği vurgulandı.

Buna göre, genelge doğrultusunda eğitim ve öğretim yılının başladığı 6 Eylül itibarıyla ortaokul ve imam hatip ortaokulu 5'inci sınıf öğrencilerinin eğitim ortamına uyumlarının sağlanması için gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

Uyum etkinlikleri kapsamında oyun temelli etkinliklere, öğrencilerin okula aidiyet duygusunu artıran faaliyetlere yer verilecek.

Öğrencilerin öğretmenler gözetiminde oyun, drama, sosyal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve okul kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Bilim Kurulu rehber hazırlıyor

6 Eylül'de başlaması gereken yüz yüze eğitim uygulamasında tedbirlerin varyantlara göre güncellenmesi bekleniyor. Öğrencilerin sınıflarda ders esnasında maskelerini takmalarının yanında okullarda öğrenciler için maske ve dezenfektan bulundurulmaya devam edilecek.

Her sınıfa ayrı teneffüs planı

Öğrencilerin olabildiğinde kendi arkadaşlarıyla bir arada olması sağlamak adına teneffüsler de düzenlenecek. Örneğin; A sınıfı ile B sınıfının aynı anda teneffüse çıkmaması sağlanacak. Öğrenciler birbirleriyle temas etmesin diye. Aynı sınıftan öğrenciler birbirleriyle vakit geçirsinler diye.

Veliler okula alınmayacak

Sınıf içlerinde sıraların seyrek tutulması sağlanacak yine camlar olabildiğince açık tutulmaya çalışılacak ve okullarda giriş çıkışlarda kalabalığa izin verilmeyecek. Veliler çocuklarını okullara getiriyordu artık buna izin verilmemesi bekleniyor.

Üniversiteler için yeni kısıtlamalar…

Bilim Kurulu üyelerinden üniversiteliler için de uyarılar var. 13 Eylül olarak belirlenmişti onlar için de tarih. Her üniversitenin takvimi farklı ama onlar için de bazı tedbirlerin gündeme gelmesi söz konusu.

KYK yurtları

Örneğin üniversite yurtlarına ilişkin bu tedbirler. Yine yurtların içerisinde yatakların birbirinden uzak olması mümkünse öğrencilerin ayrı ayrı odalarda kalması sağlanacak. Tabi aynı evi paylaşan öğrenciler için de bu uyarı söz konusu. Her birinin farklı bir odayı paylaşmasını öneriyor Bilim Kurulu üyeleri.

Aşı olmayan derse girebilir mi?

Tabi elbette özellikle de üniversiteler için beklediğimiz bir karar var ki o da aşı uygulaması. Aşı yaptırmayan öğrencilerin yine PCR testi vererek okula girmeleri giriş yapmaları bekleniyor. Bunun dışında aşı olanlar için herhangi bir problem olmayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@