Bu perşembe, ek motorlu taşıtlar vergisi için kritik bir gün olacak. Anayasa Mahkemesi, 28 Eylül'de yasanın iptal edilmesi ve uygulanmasının durdurulması ile ilgili başvurular üzerinde esastan görüş yapacak.

2023 yılında bir seferliğine, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi adında yeni bir vergi getirildi. Bu vergi ödemeleri Ağustos ve Kasım aylarında olmak üzere iki taksitle ödenmeye kararlaştırılmıştı. İlk taksitin son ödeme tarihi 6 Eylül 2023'e uzatılmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'na göre ek MTV olarak bugüne değin 13,2 milyar lira toplandı. Ancak ifade edilen bir soru mevcut: Anayasa Mahkemesi yasanın iptaline giderse, ek motorlu taşıtlar vergisini ödeyenlerin ödemeleri geri verilecek mi?

Bu konuya ilişkin olası senaryoları Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran açıkladı.

Eskişehir’de sanayici ve girişimciler liseli gençlerle buluştu Eskişehir’de sanayici ve girişimciler liseli gençlerle buluştu

Başaran, eğer AYM ek MTV'yi iptal etme yoluna giderse, dava açmış mükelleflerin ödemelerini geri alacaklarını söyledi. "6 Eylül'e kadar dava açmış olanlar ve ödemeyi de yapanlar, eğer Anayasa Mahkemesinden iptal kararı gelirse, yaptıkları ödemeyi faiziyle geri alacaklar" dedi.

Bu kapsamda ödemelerini yapan fakat dava açmayan mükelleflerin ise iadesi olmayacağını ifade eden Başaran, "Dava açmadan ödeme yapanlar için ne yazık ki umutlu bir tablo çizebilmek mümkün görünmüyor. Bunlar, ödemeyi yaparak ve dava açmayarak mevcut hukuki durumu kabul ettiklerinden, Anayasa Mahkemesinin kararı onları etkilemiyor. Bu durumdaki mükellefler için, ödenen ek MTV'nin iadesi yasa yapıcının yasal düzenleme ile sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Başaran, hala ödeme yapmayan mükellefler için de yorumda bulundu;

"Anayasa Mahkemesi kararı açıklanana kadar vergi ödemelerini yapmayan mükelleflerin, vergi dairesinden ödeme emri alırlarsa hızlıca dava açmaları gerekiyor”