alexa

Bor atığı asfalt yapımında kullanılabilir (ESOGÜ öğretim üyesinden mühendislik başarısı)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Karacasu ve doktora öğrencisi Dr. Mustafa Keskin, “Effect of Boron Containing Additives on Asphalt Performance and Sustainability Perspective” adlı ödüllü makalelerinde büyük çaplı malzeme atıklarının asfalt betonunda kullanılabileceğini ortaya koydu.

Ekonomi 05.01.2021, 10:29 07.01.2021, 18:48 ABONE OL: google news
Bor atığı asfalt yapımında kullanılabilir (ESOGÜ öğretim üyesinden mühendislik başarısı)

İnşaat ve malzeme konusunda önemli dergiler arasında yer alan Construction and Building Materials’de yayımlanan ve ülkemizin ulaştırma alanında en prestijli kuruluşu, Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK) tarafından en iyi makale ödülüne layık görülen makaleye ilişkin ESOGÜ Haber’e açıklamada bulunan Prof. Dr. Karacasu, çalışmanın amacının geri dönüşüm fikri ile mühendislik alanını bir araya getirmek olduğunu söyledi.

Çevre kirliliğine yol açan atık depolarının geri dönüştürülerek asfalt beton üretiminde nasıl kullanılabileceği sorusu üzerine yola çıktıklarını belirten Prof. Dr. Karacasu “Eskişehir ve çevre illeri, dünya bor minerali rezervinin yaklaşık yüzde 70’lik bir dilimini bünyesinde barındırmaktadır. Bu tesislerde BOR ve değişik türev ürünlerinin üretimi sırasında çok büyük miktarda atık malzeme ortaya çıkmaktadır. Sadece Eskişehir, Kırka’da yıllık 400.000 ton bor atığı oluşmaktadır. Araştırma, Öğütülmüş Atık Bor (ÖAB), Susuz Boraks (SB) ve Boraks Pentahidrat (BP) gibi atık bor katkı maddeleri ile oluşturulmuştur. Yani ETİ maden tesislerinde üretim sonrası ortaya çıkan çok büyük miktardaki atık malzeme üzerine yapılmıştır. Bu çalışmada atık malzemelerin yol inşaatlarındaki kullanılabilirliğini araştırdık. Diğer anabilim dallarınca da bu çalışma genişletilebilir. Çünkü ortada devasa bir atık yığını bulunmaktadır. Eskişehir’ den Afyon’a Seyitgazi üzerinden seyahat edenler Kırka’ ya gelmeden önce bu dağ haline gelmiş atık yığınını kolaylıkla görebilirler. İşte bu bağlamda, inşaat sektöründe kaynakların çok azaldığı günümüzde çevresel kirlilik oluşturan bir atık malzemenin kullanılması ülkemiz ekonomisi açısından oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Bu şekilde hem çevresel kirlilik önlenmekte, hem de sürdürülebilir bir yaşam sağlanmaktadır. Tüm dünyadaki çalışmalar da bu yöndedir” dedi. 

Araştırmanın yapıldığı ESOGÜ beton laboratuvarına ilişkin bilgi de veren Prof. Dr. Karacasu, 2005 yılında kurulan Ulaştırma Anabilim Dalı Laboratuvarının ülkemizde alanında en gelişmiş, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İSFALT) laboratuvarlarının ardından geldiğini belirterek sahip oldukları donanım ile birçok üniversiteye yardımcı olduklarını da sözlerine ekledi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:14
İkindi 15:46
Akşam 18:09
Yatsı 19:31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@