banner766

'Dört yıl sonra başka bir Eskişehir bizi bekliyor'

Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi birlikteliğinden oluşan Tercihim Eskişehir platformunda Zirve Söyleşilerinde 28 Temmuz tarihinde konuk olan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 08.08.2020, 10:36 09.08.2020, 14:47
'Dört yıl sonra başka bir Eskişehir bizi bekliyor'

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç tarafından sunulan Zirve Söyleşilerinin konuğu Kesikbaş, “Öğrenciliğimizin geçtiği zaman, hayatımızın önemli zaman aralıklarından. O yılları akademik anlamda ve dostluklar anlamında anıyorum. Üniversitede öğrenciliğimin yanı sıra, o yıllarda çok kitap okudum. ODTÜ’de öğrenci iken şantiyelerde öğrenme arzusu ile bulundum. Ve sonrasında kendi işimi kurarken bu birikimden yararlandım. Elektrik panosu imalatı ile başlayan iş hayatımız ID sektörüne geçişimizle devam etti. Küçük atölyelerde başlayıp, birikim ve iş tecrübemizle büyüdük. 2001 krizine 2000 m2 fabrika ile yakalandık. Ama bu krizi aşmak için uçaklarda uyudum, ucuz otellerde kaldım ve ürün satmak için çalmadığım kapı kalmadı. Teknolojiyi kullanarak 2005 yılında krizi aşmıştık ve tesislerimize sığmıyorduk. Aynı yıl İstanbul’dan Eskişehir’e fabrikamızı taşıdık ve krizi fırsata dönüştürmüştük” dedi.

Prof. Dr. Kılıç’ın “Stratejiniz neydi?” sorusuna ise, “İki şey çok önemlidir: Doğru stratejiniz ve iş modeliniz olacak. Bunlar çok önemlidir. Eskişehir’de iş hacmi 9 milyar dolar civarındadır. 5 milyar dolar civarındaki bölümü direkt Eskişehir Sanayisinde üretilir. Bu miktar sürekli artırılma çabası devam etmektedir. Sanayimizin 65.000 civarında çalışanı vardır. Bir bu kadar da sanayi bölgemiz dışında çalışanlarımız da vardır” cevabını verdi.

Pandemi sürecine ilişkin bir soruya ise Kesikbaş, “Pandemi döneminde stratejik sektörlerimiz üretimlerine ara vermediler. Aslında sanayimiz tüm sektörlerde homojen dağılmıştır diyebiliriz. Havacılık, gıda beyaz eşya, motor, ambalaj, madencilik gibi sayılabilir. Mezun öğrencilerimiz bu sektörlerin herhangi birinde çalışabilirler. Uluslararası rekabet gücümüzü de arttırmaya çalışıyoruz” diyerek açıklık getirdi. 

Kesikbaş kentimiz ile ilgili olarak da “Eskişehir ilklerin kenti olmuştur. Bu kentin bir ruhu var. Biz farklıyız. Öncüyüz ve yenilikçiyiz. Ve bu şehir mutlu ve genç beyinlere inanıyoruz. Ve her türden insanın yaşadığı bir şehir. Sosyal eşitliği iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Ben bu kentte kendimi iyi hissediyorum. Bu şehrin tamamı aslında bir kampüs. 870 kişi bu şehirde aslında bir kampüste yaşar gibi yaşıyor. Benim öğrencisi olduğum ODTÜ’de bunu yaşayamazsınız. Şehirden izolesinizdir. Eskişehir dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir ve aileler rahat olabilirler. Ve kentimiz çocuklarımıza kucak açar. Eskişehir Sanayi Odası olarak koyduğumuz hedeflerden birisi de kentin Entelektüel sermayesini şehirde tutabilmektir. Kültürel ve entelektüel alt yapımızı büyüttüğümüzde küresel kent oluruz. Bu imkanı yaratmak için çok çalışıyoruz. Bir öğrencimizin Eskişehir’i tercih etmesi ile sanayicinin Eskişehir’i tercih etmesi nedenleri aynıdır. Kentin havasının temizliği, kültürel alt yapısı, ulaşımı gibi olanaklarınızın geniş olması gerekiyor” dedi. 

Öğrencilerin Eskişehir’i tercih etmeleri konusunda ise Kesikbaş, “Bugün şehrimizdeki bir üniversiteyi tercih edecek öğrencimiz 4 yıl sonra mezun olduğunda, bu şehrin sanayisinin 5 milyar dolar ihracat yapacak seviyeye gelmesi hedefini taşıyoruz. Eskişehir bir cazibe merkezidir. 4 yıl sonra bizi başka bir Eskişehir bekliyor. BEBKA ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezi açıyoruz. Burası önemli bir mesleki eğitim merkezi olacaktır. En iyi makinalarla dizayn ediyoruz. Öğrencilerimize staj olanağı yaratmaya çalışıyoruz. Bitirme Projelerinden çok inovatif olanları sanayicilerimiz tarafından değerlendiriyor. Sanayi-üniversite iş birliğini sözden hayata geçiriyoruz. Fazlasıyla gençlerimize inanıyoruz, güveniyoruz. Üç üniversitemizin bir araya gelmesi bile kent kültürümüzün ne denli güçlü olduğunu gösteriyor. Bu kent demokrasiyi ve bölüşümü içine sindirmiş bir kent. Mutlaka bu şehrin tercih edilmesi bu ortak kültürün bir yansımasıdır. Öğrencilerimizin iş konusunda bir endişesi olmasın. Kentimiz eğitim seviyesi en yüksek olanların yaşadığı bir şehirdir. Gençler tercihiniz Eskişehir olsun” diyerek sözlerini tamamladı. 
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:21
Güneş 06:44
Öğle 12:54
İkindi 16:14
Akşam 18:53
Yatsı 20:11
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@