alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de akaryakıt sektöründe yeni kriz kapıda

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp’in katıldığı TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi’nde, akaryakıt sektöründe hem satışların hem de karlılığın çok düştüğü buna karşın işletme giderlerinin % 100’e yakın arttığı, böyle devam ederse akaryakıt istasyonlarının kapanacağı dile getirildi.

Ekonomi 25.01.2022, 12:32 27.01.2022, 14:04 ABONE OL: google news
Eskişehir'de akaryakıt sektöründe yeni kriz kapıda

Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren üyelerin taleplerini ve sorunlarını iletmek üzere TOBB T. Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısına katıldı. Telekonferans yönetimiyle gerçekleştirilen toplantıda, 200’e yakın katılımcı akaryakıt sektöründe meydana gelen gelişmeleri ve sektörde yaşanan sorunları değerlendirdi. 

"İşletme giderleri ve finans ihtiyacı arttı kar oranları düştü"

Toplantıda son zamanlarda akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle satışların % 40 civarında düştüğü, satışların düşmesine karşın işletme giderlerinin % 100’e yakın arttığı dile getirildi. Toplantıda özellikle elektrik, personel ve nakliye giderlerinin akaryakıt istasyonlarını çok zorladığı belirtilirken, istasyonların akaryakıtın 5 lira olduğu zamanki kar oranlarıyla ayakta durmaya çalıştığı ve bu durum değişmez ise akaryakıt istasyonlarının kapanma noktasına geleceği ifade edildi. 

"Akaryakıt fiyatlarındaki artış sermaye ihtiyacını beraberinde getirdi"

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın işletmelerin sermaye ihtiyacını da beraberinde getirdiğini belirten sektör temcileri, yükselen kredi ve finans maliyetlerinin işletmelerin sermaye bulmasına izin vermediğini dile getirdi. Akaryakıt istasyonlarından istenen teminat mektubu uygulamasının sektördeki firmaları zorladığı belirtilirken, bu teminatı yerine getirebilmek için istenen vergileri zamanında ödeyebilmek amacıyla firmaların finans arayışına girdiği kaydedildi. 

"Sektördeki firmaların kapanmasından endişe ediyoruz"

Katıldığı TOBB T. Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı hakkında değerlendirmede bulunan Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Alp, toplantıda Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce sektör temsilcisinin akaryakıt istasyonlarının taleplerini ve sorunlarını dile getirdiğini söyledi. Akaryakıt istasyonlarının satışların azlığı, kar oranlarının düşmesi, işletme maliyetlerinin artması sebebiyle zarar ettiğini belirten Alp, bu şartlar altında akaryakıt istasyonlarının çoğunun faaliyetlerine devam edememesinden ve kapanmasından endişe ettiklerini kaydetti. Alp, akaryakıt sektöründe yaşanan sıkıntıların hızla çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.  
 

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (5)
Abdurrahman 4 ay önce
Zaten Eskişehir petrol şirketleti sarar,karacan sölpuk ve diğer marklar hep aynı şirketler. Diğer illere göre daha pahalı petrol ürünleri satıyorlar. Daha nasıl batacaklar. Diğer illerde daha ucuz.
Emre 4 ay önce
Akaryakıt sektöründe hiç bir firma pompa satış fiyatı üzerine satış yapamaz.Miletvekili bakan vs..sahibi olduğu akaryakıt istasyonları da dahil.Epdk tarafından denetim altındalar.Bunun dışında kar marjı %50 azalıp giderleri %100 artan bu sektörde petrolleri kapanmasi basta çalışan personelleri daha sonra da hizmet alan müşterileri fazlasıyla etkiler.Fiyat konusunda pahalıya satıldığını düşünen arkadaşlar epdk ya şikayet edebilirler.
Nazim 4 ay önce
Kartellesmenin oldugu bir sehir karacan ve sarar bu zamana kadar hep yuksekten satiyorlardi az gelmis kârları cok uzuldum
Süleyman 4 ay önce
Akaryakıt istasyonu nasıl zarar ediyor 5 yıllık tabala parası alıyorlar 5 10 milyon hiç kazanmasalar yıllık milyonluk butceleri var bütçeyi başka sektöre kaydirmasinlar
Şaban 4 ay önce
Karından giden sermayeden zarar olmaz
Günün Anketi Tümü
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@