alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de gençleri meslek sahibi yapacaklar

Eskişehir’deki tüm kuruluşların, firmaların ve kendi işini kuracak girişimcilerin mesleki ihtiyaçlarını karşılayacak, şehir sanayisine güç katacak “Eskişehir Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ESO-AKADEMİ’nin tanıtımı gerçekleştirildi. Toplam yatırım bütçesi 15 Milyon TL’yi aşan ESO-AKADEMİ, Eskişehir’de 22-35 yaş arası meslek sahibi olamamış veya yeni bir meslek edinmek isteyen gençlere mesleki eğitimler verecek.

Ekonomi 03.08.2021, 15:33 05.08.2021, 16:41 ABONE OL: google news

Toplantı açılışında konuşan ve ESO Akademi hakkında bilgi veren Eskişehir Sanayi Odası  Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Sanayiciler olarak nitelikli eleman sorunu yaşıyoruz, gençler de iş arıyorlar ancak bulamıyorlar. Sanayicimiz ve gençlerin yaşadığı bu sorunu ESO Akademi ile çözüme kavuşturacağız. Akademinin bütün makine ve alt yapı yatırımları tamamlamış durumda, Eylül ayı gibi de eğitime başlamış olacak.” dedi.

"İhtiyaçlar gözetildi"

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’nün ortak olarak yer aldığı ESO Akademi’nin Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin içerisinde, yaklaşık 3 bin metrekare alanda hizmet vereceğinden bahseden Kesikbaş,  “Eskişehir sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda; CNC Eğitim Bölümü, Mekanik Atölye Bölümü, Endüstriyel Otomasyon Bölümü, Elektrik-Elektronik Bölümü, Endüstri 4.0 Bölümü, STEM (Çocuklar için Fen ve Teknoloji) Bölümü, İş Makineleri, Forklift ve Kaynaklı İmalat Simülasyon Bölümü gençlerimizi bekliyor” diye konuştu.

"Sanayinin yüzde 60’ına ulaşacak"

ESO Akademi’nin sahip olduğu teknik altyapı ve donanım ile Eskişehir sanayimizin yüzde 60’lık kısmına doğrudan hitap edebilecek bir yapıda olduğunun bilgisini veren Kesikbaş, “Özellikle metal ve plastik işleme alanında barındırdığı CNC torna ve freze, plastik kalıp ve enjeksiyon, fiber lazer kesim, abkant pres, kaynaklı imalat, endüstriyel otomasyon, elektrik-elektronik, dijital dönüşüm, PLC, hidrolik ve pnömatik gibi makine-teçhizat ve eğitim atölyeleri ile çok ciddi bir ihtiyacı karşılayacak. Bununla birlikte birçok farklı sektörde çok geniş bir yelpazede, ihtiyaç duyulan her türlü alanı kapsayacak şekilde eğitimler ve mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetleri Eskişehir’in hizmetine sunulacak” dedi.

"Meslek sahibi yapacak"

Projenin işe ihtiyacı olan gençlere duyurulmasının çok önemli olduğunu yaptığı konuşmada vurgulayan ESO Başkanı Kesikbaş, “ESO Akademi’nin Eskişehirli gençlerin, özellikle iş arayan ancak bir sebepten henüz meslek sahibi olamayan kentimiz çocuklarının buradan alacakları eğitim ile mesleksizlik sorunları ortadan kalkacak. Burada önemli olan projeyi bütün Eskişehir’e anlatalım, bütün gençlerin buraya gelmesi önemli, iş ve aş sahibi yapabilmemiz açısından bu gerekli” dedi.

Açılış konuşmaları sonrası ESO Genel Sekreteri Volkan Günaydın tarafından ESO Akademi hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı. Toplantı sonrası ESO Akademi’yi gezen basın mensupları, proje hakkında Celalettin Kesikbaş’a sorularını yönlendirdi.

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (1)
Mustafa soyluoğlu 2 ay önce
Yazılım başlı başına bir derya böyle bir alana yatırım yapmadılar gercekten yazık potansiyeli oldukca yüksek olmasına rağmen hala yazılım sektörü sektör olarak görülmüyor iş adamları tarafından
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@