alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de hayati uyarılar: Bu kişilere malınızı ve canınızı teslim etmeyin

Eskişehir Elektrikçiler Odası Başkanı Cafer Adıgüzel, elektrik nedeniyle yangınların sebebinin, yetkisiz ve bilinçsiz kişiler tarafından yapılan elektrik tesisatlarının olduğunu söyledi. Adıgüzel, önemli uyarılarda bulunduğu açıklamasında, "Gece ısıtıcıları açık bırakıp yatmak ya da annelerin çocuklarını ısıtıcılarla yalnız bırakıp evlerinden ayrılmaları en önemli hatalar" diye konuştu.

Ekonomi 02.02.2021, 12:43 04.02.2021, 11:06 ABONE OL: google news
Eskişehir'de hayati uyarılar: Bu kişilere malınızı ve canınızı teslim etmeyin

Adıgüzel, "Elektrik nedeniyle yangınlarla mücadele etmemiz gerektiği gerçeğini görmemiz gerekmektedir. Elektrik nedeniyle yangınların sebebi arktır. Ark tesisatımızda ve kullandığımız elektrikli cihazlardaki tasarım ve projelendirme, montaj, bakım ve kullanım kaynaklı hatalardan meydana gelir. Ark oluşumunu engellediğimizde yangınlar önemli ölçüde engellenir. Elektrik nedeniyle yangınların yüzde 45’i yetkisiz ve bilinçsiz kişiler tarafından yapılan elektrik tesisatlarından, yüzde 55’i ev ve işyerlerindeki cihazlardan kaynaklanmaktadır. Bu tür yangınların meydana geldiği yerler ise elektrik panoları, şofbenler, buzdolapları, derin dondurucular, klimalar, aspiratörler, çamaşır makinaları, evin içindeki sigorta kutuları, elektrikli oda ısıtıcıları, çoklu grup prizler, telefon şarj cihazları, televizyonların elektrik nedeniyle yangın başlangıç noktası bulunduğunu göstermektedir" dedi.

"Tesisatlarımız yorgun"

Adıgüzel "Eski binalarda elektrik tesisatı yorgun, kent merkezinde bulunan binaların önemli kısmı 30 yaş ve üstünde olduğunu biliyoruz. Bu binalarda kullanılan tesisatların çoğu bu güne kadar arızalanmadığı zaman elektrik tesisatlarının çoğu hiç gözden geçirilmemiştir. Klimalar , termosifonlar, çamaşır makinaları ve daha birçok cihaz 30 sene evvel yaygın değildi. Fakat bugün her evde bu cihazlardan bol miktarda kullanılıyor ancak tesisatlarımız hem yorgun hem de bu cihazların çektiği akım kablo kesitleri kaldıracak güçte değil. Bu nedenle tesisatlarımızın biran evvel yetkili elektrikçi tarafından kontrol edilmelidir. Kullanılmayan cihazlar prize takılı bırakılmamalıdır. Evde uygulanabilecek basit kontroller var örneğin; elektrikli ısıtıcıların kullanımıyla ilgili çok önemli hatalar yapılıyor. Gece ısıtıcıları açık bırakıp yatmak ya da annelerin çocuklarını ısıtıcılarla yalnız bırakıp evlerinden ayrılmaları en önemli hatalar. Birçok cihazı çalıştırmak için kullanılan çoklu grup prizler 2 yılda bir değiştirilmelidir. Duvardaki prizlerde fişlerin takıldığı yerde kararma görüldüğünde mutlaka yenisiyle değiştirmeli çok gerekmedikçe prizlerde takılı cihaz bırakılmamalıdır. Yeni binalarda içindeki sigorta kutularında bulunan 30MA kaçak akım koruma rölesi olduğunu ve ayda bir kere cihazın üzerindeki düğmeye basılıp test edilmesi gerekmektedir. Ayrıca oda kaydı, yetki belgesi  olmayan kayıt dışı kişilere malınızı ve canınızı teslim etmeyiniz herhangi bir olumsuzluk nedeniyle baş vurabileceğiniz ve hakkınızı hukukunuzu arayacak hiçbir merci bulamazsınız.  onun için odamıza kayıtlı  iş yeri sahibi olan esnaflarımıza işlerinizi yaptırmanı gerekmektedir" dedi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 05:57
Güneş 07:20
Öğle 13:15
İkindi 16:26
Akşam 19:00
Yatsı 20:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@