alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de veresiye defterleri katlandı

Ekonomideki kriz mahalle bakkallarındaki veresiye defterlerini de katlarken, alım gücü düşen vatandaşlar yılbaşı alışverişine çıkamamaktan dert yanıyor. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in Yaşamkent TOKİ konutlarında ziyaret ettiği mahalle manavı birikmiş borç defterini göstererek, “Sadece bu mahallede 10 bin lira veresiye var” dedi. Çakırözer’in dinlediği mahalle kasabı ise, “Vatandaşın alım gücü yok. Kıyma oldu 90 lira. Ama vatandaş hala 10 liralık, 20 liralık kıyma alabiliyor. Vatandaşın alım gücü düştü. Alabildiği gram azaldı” dedi.

Ekonomi 30.12.2021, 11:58 01.01.2022, 15:30 ABONE OL: google news
Eskişehir'de veresiye defterleri katlandı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Yaşamkent Mahallesi TOKİ konutlarında  kahvede vatandaşlarla bir araya geldi, mahalledeki manav, kasap ve bakkal esnafını ziyaret etti. Çakırözer’in kahvede dinlediği vatandaşlar artan fiyatlardan dert yanarken, “Yeni yıl geldi. Alışveriş yapacağız, cepte para yok. Emekli maaşlarımız elimize geçmeden bankada kalıyor, borçlara gidiyor” dedi. 

"Veresiye defterinde on bin lira alacağım var" 

Çakırözer mahalledeki manav, kasap ve bakkal esnafını da ziyaret etti, talep ve sıkıntıları dinledi. Çakırözer’in dinlediği mahalle manavı, vatandaşın alım gücünün azaldığını biriken veseriye defteriyle gösterdi. Sadece bir defterde biriken borçların 10 bin lirayı bulduğunu söyleyen mahalle manavı, “Elimdeki veresiye defterinde birikmiş borç tutarı 10 bin liraları buldu. Vatandaş ayın başında verebiliyorsa veriyor. 500 lira borcu varsa 200 lirasını veriyor. Kalanı diğer ay vereyim diyor. Aylıklar, günlükçüler var. Veresiye birikince insanlar gelemiyor. Yol değiştiriyor. Alternatif arıyor” dedi. 

"10 liralık gramla kıyma alıyorlar" 

Çakırözer ziyaret ettiği mahalle kasabı ise, “Vatandaşın alım gücü düştü. Kıyma oldu 90 lira. Vatandaş artık alamıyor. İnsanlar önceden 10 liralık, 20 liralık kıyma alıyordu. Yine alabilirse 10 liralık, 20 liralık alıyor. O da 100 gram, 50 gram oluyor. Vatandaşın alım gücü de, aldığı gramda düştü” dedi.

"Esnaf satamıyor, vatandaş alamıyor" 

Mahalledeki vatandaşı ve esnafı dinleyen Çakırözer, “ Asgari ücrete zam yaptık diyenler gelsin burada vatandaşı dinlesin, kahvelerde emeklileri dinlesin. Esnaf satış yapamıyor vatandaş alamıyor. Artık evlerde vatandaş yemeğine kıyma koyamıyor. Kimse merak etmesin, yapılacak ilk seçimlerden sonra iktidarımızda tüm bu adaletsizlikleri, yoksulluğu, ekonomideki buhranı sonlandıracağız. Herkesin huzur ve refah içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte yaratacağız” dedi. 

Yorumlar (1)
Es es26 3 hafta önce
IMF yi getirip mi ekonomi yi düzelteceksiniz.Bir vizyon gösterin
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@