alexa

banner912

banner766

Esnaf Rehberi uygulaması Eskişehir'de de hayata geçti

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen, esnaf için hayata geçirilen "Esnaf Rehberi" uygulamasını tanıttı. Birsen, "Halkımızın cep telefonları üzerinden, esnaf ve sanatkarlarımızın adres ve iletişim bilgilerine kolayca ulaşabilmelerine imkan sağlayan "Esnaf Rehberi" adlı uygulama Ticaret Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmiştir. Ücretsiz olarak tüm halkımızın kullanımına açık olan sistemle artık ihtiyaç duyulan esnaf ve sanatkarlar halkımıza daha da yakın olacaklardır" dedi.

Ekonomi 20.01.2021, 15:02 21.01.2021, 15:39 ABONE OL: google news
Esnaf Rehberi uygulaması Eskişehir'de de hayata geçti

Birsen, Pandemi döneminde en çok etkilenen kesimin  esnaf ve sanatkarların olduğunu belirterek, "Bir çok sektörde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar uzun süreler işlerlerini açamamış yada işlerinde önemli derecede azalma olmuştur. Halkımızın pandemi süresince alışveriş alışkanlıkları değişmiş, internet üzerinden yapılan online satışlarda önemli artış meydana gelmiştir. Bir çok firmada olduğu gibi esnaf ve sanatkarlarımızda e-ticarete yönelmiş, online satış ve paket servisi gibi hizmetlerle değişen ticaret şartlarına ayak uydurmaya çalışmışlardır. Bu süreçte Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak üyelerimize nasıl katkı sağlayabileceğimiz konularda araştırmalarımız devam etmiştir. Esnaf ve sanatkarların e-ticaret olanaklarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Özellikle online satış platformları incelenmiş, şehrimize ve esnaf sanatkarlara özel online satış platformu kurulması konusunda araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalarımızda esnaf ve sanatkarlarımızın zayıf ve güçlü yönleri incelenmiş, özellikle zayıf yönlerinin geliştirilmesi yönelik planlar yapılmıştır. Online satış platformlarında esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadıkları en önemli sorunlar, işyerlerinde genellikle yalnız çalışılması, bilgisayar ve internet kullanımı güçlükleri, ürün stok ve fiyatlarının sürekli olarak kontrol edilmesi ve sisteme yüklenmesinde yaşanacak sorunlar, adrese teslimde yaşanacak personel eksikliği ve maliyetler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerle uygulamanın, sistemi kullanamayacak olan esnaf sanatkarlar ile sistemi kullanan esnaf sanatkarlar arasında haksız rekabet yaratmaması gerekli olup, eksikliklerin giderilmesi için gerekli olan çalışmalarımız titizlikle yürütülmektedir. Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması ve esnaf sanatkarlarımıza özel online ticaret platformlarının hayata geçirilebilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın desteklenmesi, büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri ile rekabet konusunda Ticaret Bakanlığı ve 81 il Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ile ortak yürütülen çalışmalarda, mal tedarik sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesi konusuna hız verilmiştir. Kurulacak olan tedarik şirketleri vasıtasıyla tüm esnaf ve sanatkarımız eşit imkanlarla, ucuz mal temin edebilme imkanı kazanacak ve büyük mağazalara karşı rekabet güçleri arttırılacaktır" dedi. 

"Anında ulaşım sağlanacak"

'Esnaf Rehberi' uygulaması hakkında bilgi veren Birsen, "Diğer taraftan halkımızın cep telefonları üzerinden, esnaf ve sanatkarlarımızın adres ve iletişim bilgilerine kolayca ulaşabilmelerine imkan sağlayan "Esnaf Rehberi" adlı uygulama Ticaret Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmiştir. Google Play ve App Store üzerinden indirilebilen "Esnaf Rehberi" adlı uygulama ile, harita üzerinden bunduğunuz noktaya en yakın, bakkal, kasap, giyim, tamirci, lokanta gibi tüm esnaf sanatkar meslek dallarındaki işyerlerinin adres ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerine anında ulaşılabilecek, bulunduğunuz noktadan, aradığınız işyerine yol tarifi alınabilecek ve paket servisi yapan işyerlerinden telefonla sipariş verilebileceklerdir. Ücretsiz olarak tüm halkımızın kullanımına açık olan sistemle artık ihtiyaç duyulan esnaf ve sanatkarlar halkımıza daha da yakın olacaklardır. Uygulamanın verimliliğinin arttırılması için, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın sisteme girerek bilgilerini kontrol etmelerini, eksik bilgilerini esnaf sicil müdürlüğümüze gelerek güncellemelerini rica ediyoruz. Esnaf Rehberi adlı uygulamayı hayata geçiren Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyor, esnaf sanatkarlarımız ve halkımız için hayırlı olmasını diliyoruz" dedi. 

Uygulamayı basın mensupları ile paylaşan Birsen, Odunpazarı bölgesinde verdiği yiyecek siparişinin dakikalar içerisinde geldiğini gösterdi ve siparişi getiren esnafa teşekkür etti.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:21
Öğle 13:15
İkindi 16:25
Akşam 18:58
Yatsı 20:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@