alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

'Tek talebimiz insanca yaşamaya yetecek ücret'

Eskişehir'de Belediye-iş üyeleri Köprübaşı bölgesinde bir araya gelerek, açıklamalarda bulundu taleplerini açıkladı. Ek ücret taleplerini ileten Belediye-İş Şube Başkanı Kemal Azak, "Tüm belediye emekçileri için bu yoksulluk sürdürülebilir değildir. Belediye-İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak diyoruz ki yapılması gereken açıktır. Belediye emekçilerini enflasyona ezdirmemek, insanca yaşanacak ücret ödemek" diye konuştu.

Ekonomi 12.01.2022, 13:42 12.01.2022, 13:44 ABONE OL: google news
'Tek talebimiz insanca yaşamaya yetecek ücret'

Azak, "Tek talebimiz insanca yaşamaya yetecek bir ücrettir. Ekonomik krizin sürekli hale gelmesi, enflasyon ve döviz şokları nedeniyle satın alma gücünün düşmesi, son 19 yılın zirvesine tırmanan enflasyon, ücretinden başka geliri olmayan belediye emekçilerini daha da yoksullaşmıştır. Temel gıda maddelerinde son bir yılda yaşanan artış yüzde 80’i son bir ayda artış oranı ise yüzde 25’i geçmiştir. Elektrikten doğalgaza, akaryakıt ürünlerinden temel gıda maddelerine yapılan fahiş zamlar tüm emekçilerin üzerine kabus gibi çökmüştür. Elektrik son bir yılda %155 artmıştır. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatları ayrıca %50 ile %125 oranında yeniden zamlanmıştır. Geçen yıl yüzde 43 artan doğalgaza, yılbaşı akşamı yüzde 25 zam gelmiştir. Akaryakıta gelen yüksek oranlı zamlar ise yeni zamların habercisidir" dedi. 

"Krizin yükü emekçiye yükleniyor" 

Azak, "İktidarın döviz kurunun düşmesi ile övündüğü koşullarda yapılan bu zamlar, ekonomik krizin yükünün halka, geçinme mücadelesi veren milyonlarca emekçiye kesildiğinin açık göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin hem açlık hem de yoksulluk sınırı son bir yılda yüzde 55 artarak, açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi aşmıştır. TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyonu 36,08, iken, bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise 2021 yılında tüketici enflasyonu yüzde 82,81 artmıştır. Yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar  ve her gün ağırlaşmakta olan yaşam koşulları, tüm çalışanlar gibi ücreti dışında hiçbir geliri bulunmayan üyelerimizi de olumsuz etkilemektedir. Nitekim, 2021 Aralık ayında açıklanan asgari ücret, döviz kurlarındaki artış ve yükselen enflasyon ile karşılaştırıldığında gelir vergisi kesintilerinin yapılmamasına rağmen emekçiler daha zamlı ücretlerini almadan hızla erimiştir. Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde belediye emekçilerinin yevmiyeleri artan hayat pahalılığı nedeniyle, daha işçinin cebine girmeden eriyen asgari ücretin bile altında kalmıştır. Tüm belediye emekçileri için bu yoksulluk sürdürülebilir değildir. Belediye-İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak diyoruz ki yapılması gereken açıktır. Belediye emekçilerini enflasyona ezdirmemek, insanca yaşanacak ücret ödemek. Var olan, yoksulluğu adaletsizliği ortadan kaldırmanın, tüm belediye emekçilerinin geçim derdi olmadan daha verimli hizmet üretmesinin yolu, ayrımsız tüm üyelerim z için EK ÜCRET artışıdır. Bu taleplerimizi tüm belediye yetkilerine ilettik, buradan basın yoluyla kamuoyuna da sunuyoruz. Saygılarımızla" diye konuştu.

Kaynak: www.eskisehirekspres.net
Yorumlar (1)
Ali çelik 2 hafta önce
Hoca vermez hoca kendinden başkasını düşünmeyen insandır yaşı 80 olmuş hala cebini düşünüyo
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:08
Öğle 13:14
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@