AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, milyonlarca emekliyi heyecanlandıran zam açıklaması geldi. 

Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar Erdoğan ve Bahçeli’den emekliye zamla ilgili flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşı zammı konusu üzerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına bir yetki verdiği, Abdullah Güler tarafından hatırlatıldı. Abdullah Güler, "Bu iki bakanlık bürokrasisi adımlarını hızlandırıyor. 6 Şubat depremini takiben AFAD Başkanlığımıza ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza merkezi bütçeden aktarılan 765 milyar TL dolayında bir bütçe bulunmaktaydı. Meclis'in kapanması öncesinde ek bütçeyi çıkarmıştık; 1 trilyon 119 milyar TL. Ayrıca borçlanma limitlerini de yükseltmiştik. Bütçenin dengesini etkilemeden, ne tip bir miktar olabileceği üzerinde çalışılıyor” dedi. 

Güler “Bütçe dengesini etkilemeden, bu olanakları nasıl karşılayabiliriz, ciddi ve nitelikli bir çalışma yürütülüyor. Eğer Ekim veya Kasım ayı içerisinde bu durum netleşir ve Meclis'e ulaşırsa, bu konuda hızlı bir çalışmayı ön plana çıkaracağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir çaba sergiliyor” dedi.

Tüm sürecin nasıl ilerleyeceği ve sonuçta ne çıkacağı merakla bekleniyor.

Temmuzda hayal kırıklığı yaşamışlardı

Temmuzda yüzde 25'lik zammı kök maaşa göre alan emeklilerin bir bölümünün maaşları artmamıştı. Seçim öncesi 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkan en düşük emekli maaşı temmuzda da 7 bin 500 TL'de kalmıştı.