Kırmızı et fiyatlarının artmasıyla birlikte sakatat fiyatlarında da ciddi bir yükseliş yaşandı. Bazı vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından dolayı sakatat almaktan vazgeçti ve yetkililer fiyatların daha da yükselebileceği konusunda uyardı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, et fiyatlarının son bir haftada yükseldiğini ancak Et ve Süt Kurumu'nun müdahalesiyle artışın durdurulduğunu ifade etti.

Sakatatın özellikle kış mevsiminde ilgi gördüğünü söyleyen Yardımcı, vatandaşların işkembe, kelle ve ciğer gibi ürünlere daha çok talep gösterdiklerini belirtti. Ancak kesimlerin azalmasıyla birlikte arz-talep dengesinin bozulduğunu ve fiyatların arttığını söyledi. Kuzu ciğerinin şu anda kuzu etiyle yarıştığını belirten Yardımcı, sakatat fiyatlarının oldukça yükseldiğini ifade etti.

Sakatatın eskiden önemsenmediğinden bahseden Yardımcı, son yıllarda vatandaşlar tarafından sağlık faydalarının fark edildiğini ve ilginin arttığını söyledi. İşkembenin kilosunun 10 lira, karaciğerin ise 30 lira olduğunu hatırlatan Yardımcı, bu günlerde ise işkembenin kilosunun 130 lira olduğunu ve etten daha pahalı hale geldiğini belirtti.

30 yıldır sakatat satışı yapan bir esnaf ise, fiyatların yükselmesi nedeniyle vatandaşların daha az sakatat aldığını söyledi. 

Kazım Kurt: Zamların tek bir nedeni var Kazım Kurt: Zamların tek bir nedeni var

Fiyatların yükselmeden önce düzenli olarak 1 kilo karaciğer aldığını ancak artık alamadığını söyleyen bir vatandaş ise, şu anda yarım kilo alabildiğini ifade etti.