Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Arama Kurtarma Ekipleri’nin temsilcileri, deprem bölgelerinde yapılan çalışmaları ve deneyimlerini Eskişehirlilerle paylaşarak, arama kurtarma ekiplerindeki gönüllülük ve eğitim süreçleriyle ilgili vatandaşlara bilgi verdi.

Etkinlikte konuşan Başkan İsmail Kumru "Odunpazarı Kent Konseyi bünyesinde kurdukları Afet Çalışma Grubu’yla birlikte uzun yıllardır Eskişehir’de yaşayan 7’den 70’e vatandaşları deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem esnasında yapılması gerekenler ve deprem sonrası yapılacaklar hakkında bilgilendirmeye çalışıyoruz. Her şeyden önemlisi bu konuda farkındalık yaratmaya, yetkililerin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Bu depremlerde bir kez daha gördük ki resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra gönüllü ekiplerin afet sonralarında önemi çok büyük. Bölgede mucizelere imza atan şehrimizin kahramanlarını tebrik ediyorum, sorumluluk bilinci yüksek ve şartları sağlayan tüm vatandaşlarımızın da  kendi mahallelerinde başlayarak arama kurtarma gönüllüsü olmaya davet ediyorum" dedi. 

Başkan Kumru’nun arama kurtarma ekiplerinin temsilcilerine plaket takdimi ile sona eren etkinlik sonrası arama kurtarma ekipleri, oluşturdukları başvuru standlarında gönüllü arama kurtarmacı olmak isteyen vatandaşların başvurularını aldı. 

Vatandaşlarımızı afet gönüllüsü olmaya çağırıyoruz.