31 Mart 2024 yerel seçimlerine kısa bir süre kala Eskişehir’de siyaset meydanı ısınmaya devam ediyor. Şehir Gazetesi yazarı Murat Keskin’in bugün köşesine taşıdığı bir yorum ise Eskişehir gündeminde ilk sıraya oturdu. Keskin’in “Ataç İYİ Parti’den aday olur mu?” başlıklı yazısı uzun süre konuşulacak ve tartışılacak gibi. 

 İşte sehirgazetesi.com.tr ve bugünkü Şehir Gazetesi’nde yayınlanan o yazı; 

CHP’de gözler 4-5 Kasım tarihlerinde yapılacak Olağan Kurultaya çevrilmiş durumda.

Kurultayda, Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasında kıyasıya bir yarış geçmesi bekleniyor.

CHP’deki genel başkanlık yarışının sonuçları, ülke siyaseti kadar yerel siyaset açısından da büyük önem arz ediyor.

*

Şüphe yok ki; CHP’de değişimcilerin adayı olan Özgür Özel’in kazanması, Yılmaz Büyükerşen ile Ahmet Ataç açısından son derece olumsuz bir sonuç olacak. Böylesi bir durumda Büyükerşen ve Ataç’ın 31 Mart yerel seçimlerindeki adaylıkları tehlikeye girecek.

Kılıçdaroğlu’nun koltuğu koruması durumunda ise her iki isim de kısmen rahat olacak.

Kısmen diyoruz çünkü; sonuç böyle de olsa Ahmet Ataç tam olarak hedefine ulaşamayacak.

*

Ataç’ın, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istediğini hemen herkes biliyor ki yıllar içerisinde kendisi de bu isteğini çok defa dile getirdi.

Velakin Yılmaz Büyükerşen çekilmedikçe, Ataç’ın bu hayalinin gerçekleşmesi neredeyse imkansız.

Ve biliyoruz ki Ataç da artık son derece sabırsız.

Bu konuda haksız da sayılmaz efendim.

1999-2004, 2009-2014, 2014-2019 yıllarında Tepebaşı Belediye Başkanlığı yapan ve son olarak 2019 yılında bu göreve dördüncü kez seçilen Ataç, bu hedefi için daha ne kadar bekleyebilir ki?

1946 doğumlu olan Ataç, yerel seçimlerin yapılacağı Mart 2023 tarihinde 78 yaşında olacak. ‘Bir dönem daha bekleyeyim belki o zaman Büyükşehir’e aday yapılırım’ dese yaş olacak 83…

*

Evet efendim; gerek yukarıdaki gerekçeler gerekse kulislerden gelen son bilgiler sonucunda ortaya çıkan bir ihtimal var. 

O ihtimal ise Ataç’ın kurultay sonucuna göre siyasi bir manevra yapabileceği yönünde…

CHP’de kurultayı değişimcilerin adayı Özgür Özel’in kazanması durumunda, Ahmet Ataç’ın İYİ Parti’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olabileceği öne sürülmekte…

Dahası; İYİ Parti’nin Eskişehir Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyesi başkan adaylarını açıklayıp, Tepebaşı adayını açıklamaması da bu konuyla ilişkilendirilmekte.

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’ndeki atamalara tepki Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’ndeki atamalara tepki

Böylesi bir senaryoda Ataç’ın Büyükşehir’e aday yapılıp, Büyükşehir adayı Melih Aydın’ın Tepebaşı adaylığına kaydırılabileceği ifade ediliyor.

Yorum sizlerin.