Etkinlikte havacılık ile hava araçlarının elektronik sistemlerini tanımlayan aviyonik sistemler sektöründeki güncel gelişmeler aktarılarak, geleceğe yönelik vizyon ve stratejiler tartışıldı.

Eskişehir'de dikkatsiz sürücü ezdi geçti Eskişehir'de dikkatsiz sürücü ezdi geçti

Panele, EMO Yönetim Kurulu ve üyeleri, akademisyenler, sektör temsilcileri, lise ve üniversite öğrencileri yoğun katılım gösterdi. Açılış konuşmalarında ilk sözü alan EMO Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Şakar, Eskişehir’in havacılık sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak "Eskişehir, hem askeri hem de sivil havacılık sektöründe eğitim, imalat ve koordinasyon süreçlerinde teknolojik gelişmelerin merkezidir. Özellikle üniversitelerimiz sektöre profesyonel iş gücü sağlamada önemli rol oynuyor," dedi.

EMO 49. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Saymanı Ender Kelleci ise, Eskişehir'in havacılık alanında merkezi bir konumda olduğunu belirterek, “Şehrimiz, Türkiye'nin ilk havacılık üssü olarak birçok havacılık eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır ve havacılık sanayi açısından önemli bir merkezdir,” diye ekledi.

1. Hava Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan da konuşma yaparak, “Havacılık, savunma sanayinin lokomotifi. Eskişehir'de savunma sanayinde birçok gelişme oluyor. Sanayi, üniversiteler ve odalar aracılığıyla bu gelişmeleri daha ileriye taşıyabiliriz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sunum oturumları gerçekleştirildi. TUSAŞ’tan Erdem Dağdelenler, milli muharip uçağımız KAAN’ın aviyonik sistemlerini tanıttı. 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nden Alper Tunca ve Nevzat Tarım, aviyonik sistemler ve havacılık silah sistemleri ile EMI/EMC konularında bilgilendirme yaptı. Tronik Havacılık’tan Dr. Öğretim Üyesi Tamer Savaş, insansız hava araçlarındaki son teknolojileri anlattı. Savronik’ten Aviyonik Sistemler Müdürü Tuğba Irmak, savunma sanayisinde aviyonik tasarım süreçlerini paylaştı. Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Çetek, sivil havacılık ve uzay bilimlerindeki akademik çalışmaları aktardı. Alp Havacılık’tan Teknoloji Geliştirme Müdürü Ali Özen, teknoloji geliştirme süreçlerine değindi. Coşkunöz Havacılık’tan Satış Operasyonları ve Pazarlama Müdürü Timur Köklücan, aviyonik sistemlerdeki özel sektör faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Etkinliğin öğle arasında Tronik Havacılık tarafından yapılan dron gösterisini katılımcılar ilgi ile izledi.

Etkinliğin son kısmında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melih Cemal Kuşhan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, 1. Hava Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, Prof. Dr. Cem Çetek, TUSAŞ’tan Uluslararası Programlar Ürün Müdürü Yasin Kaygusuz, TEI’den Elektrik Elektronik Kontrol ve Gömülü Sistemler Başkanı Özgür Ünsar, Savronik’ten Özgün Birim Ürün Tasarım Direktörü̈ Ahmet Engin Yılmaz ve Ali Özen gibi önemli isimler yer aldı. Panelde, Eskişehir’in havacılık alanındaki liderliği ve yenilikçi yaklaşımlarla sektördeki son gelişmeler ele alındı.

Etkinlik, sektörün geleceğine yönelik önemli adımlar atılması gerektiğini vurgulayan kapanış konuşmaları ile sona erdi. Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi, paneli geleneksel hale getirip uluslararası bir sempozyuma dönüştürmeyi planladığını belirtti.