Prof. Dr. Ayday açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Keşke olmasaydı, keşke yaşanmasaydı. Ama yaşandı. Yine de yaşanacak. 1999 Marmara Depreminin oluşunun tam 23 yılını geride bıraktık. 17 Ağustos 1999 Depremi biz Jeoloji Mühendisleri için çok önemli, bu deprem Jeoloji Mühendislerinin yıllarca söylediklerinin bir doğrulaması oldu. Keşke böyle bir doğrulama olmasaydı. Ama oldu. Biz Jeoloji Mühendisleri yıllarca yetkililere “Önlem alın, ülkemiz, deprem bakımından riskli bir bölgede” dedik. Anlatamadık. Doğa ve bilim bu durumu bizlere 17 Ağustos 1999'da çok acı bir şekilde anlattı. Bunun sonucu 35 bin canın bir anda yok olması, 70 bin kişinin ise yaralanması ve sakat kalması oldu. 

23 yıl geçti, ama bizler bu konuda 23 yılda deprem zararlarını azaltıcı, depremi önlemeye yönelik çalışmalar yaptık mı? Bu soruya öncelikle TMMOB’ye bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası olarak olarak “Hayır” diye cevap veriyoruz.

Eskişehir ili ve içinde yaşadığımız şehir, içinden aktif fay geçen bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yerinde deprem konularında birçok çalışmalar yapılmıştır. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bu konuda sorumlu olan valiliği, belediyeleri ve tüm yetkilileri, bir kez daha uyarıyoruz. Uyarımızın bu kez gerekli yerlere ulaşmasını, sorumluların bu kez kulaklarını tıkamamalarını diliyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak mesleğimizin gereğini yapmak, deprem gerçeğini tüm Eskişehir kamuoyu ile paylaşmak ve sorumluların bu konuda görevlerini yapmalarını 23. yılda bir kez daha istiyoruz.

Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak sorumlulara mesleki açıdan her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha duyuruyoruz"