'Eskişehir Milli Yüksek Hızlı Tren Projesini hayata geçirebilir'

Türkiye Büyük Millet Meclisi'dne gündem dışı konuşma yapan Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, raylı sistemler sektöründe Eskişehir'in durumu ve talepleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kabukcuoğlu "Eskişehir'in raylı sistemler konusundaki gücünü ortaya koymak ve çözümler üretmek için ESO önceliğinde, TÜLOMSAŞ ve şehrin üniversiteleri dâhil 19 kurum kuruluşun katılımıyla Raylı Sistemler Kümelenmesi tüzel yapısı oluşturulmuştur. Eskişehir Millî Yüksek Hızlı Tren Projesini hayata geçirebilir" dedi.

Siyaset 01.07.2020 - 13:50 01.07.2020 - 13:50

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu bugün TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak "Raylı sistemler sektöründe Eskişehir’in taleplerini" dile getirdi.

Eskişehir’in okullarında Eskişehir’den demiryollarının kavşak noktası olarak söz edildiğini, ancak Raylı Sistemler Sektöründe taşıdığı potansiyeli ve sahip olduğu teknolojik birikimini hayata geçirecek siyasi iradenin bir türlü Eskişehir’in arkasında durmadığını ifade eden Kabukcuoğlu, "Eskişehir'in raylı sistemler konusundaki gücünü ortaya koymak ve çözümler üretmek için ESO önceliğinde, TÜLOMSAŞ ve şehrin üniversiteleri dâhil 19 kurum kuruluşun katılımıyla Raylı Sistemler Kümelenmesi tüzel yapısı oluşturulmuştur. Demir yolları sanayi, Türkiye için çok önemli bir pazardır. Eskişehir Millî Yüksek Hızlı Tren Projesini hayata geçirebilir. Balkanlardan Avrupa'ya kadar kıtanın tek test merkezi olan Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezimizi ülkemiz için büyük bir fırsat oluşturabilir" dedi.

İYİ Partili Kabukcuoğlu konuşmasında cumhurbaşkanı, başbakanlar, bakanların söz verdikleri hâlde Hasanbey Lojistik Merkezi ile Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi demiryolu hattını bir türlü yapmadıklarını, Eskişehir sanayisini Gemlik Limanı'yla bağlamadıklarına dikkat çekti.

Eskişehir Sanayi Odasının hazırladığı lojistik raporunda yer alan verilerden yola çıkan Kabukcuoğlu "Eskişehirli üreticilerin Avrupa'ya 1,5 milyar dolarlık ihracatının, karayolu ve oradan Avrupa'daki adrese teslim edilirse toplam taşıma maliyeti 142,5 milyon Dolar'dır. Eğer ki Eskişehir demiryolu, Gemlik Limanı ve oradan Avrupa'ya teslim edilirse maliyeti 84,5 milyon dolar olacaktır. Karayoluyla yapılan taşıma masrafı Eskişehir sanayicisine yılda 58 milyon dolara kaybettirmektedir. 58 milyon dolar diyerek küçük göremeyiz. Biliyorsunuz, biz, 50 milyon dolar için tank palet fabrikasını devrettik" dedi.

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa