Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu ifade eden Recep Öztürk şöyle konuştu;

“Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde taşeron dönemin izlerini hala görmekteyiz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarda maaş ödeme günlerinin ayın 15’i olmasına rağmen iş bilmeyen bir tek kişinin kendisine fazladan iş yükü olacağı düşüncesiyle bugün emekçi kardeşlerimiz ayın 20’ sinde maaşlarını almaktadırlar. Bugün ise geldiğimiz noktada ayın 20’inde ödenmesi gereken maaş ödemesi yapılmamıştır. Bizler yıllarca taşeron köle sisteminde asgari ücret alıp büyük fedakârlıklarla insana hizmet eden işçileriz, sağlık emekçileriyiz. Bizler yıllarca hakkımız olan kadroyu almak için mücadele etmiş emeği yüce bir değer olarak gören işçileriz. Başta Türk-iş olarak verdiğimiz kadro mücadelesinin neticesinde 2018 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın olurlarıyla emeği sömürülen binlerce taşeron işçi kamuda hakkı olan kadroyu almış ve kamuda taşeron işçi önemli bir şekilde ortadan kalkmıştır”

Utku Çakırözer: Kaymaz’da yeni bir İliç istemiyoruz Utku Çakırözer: Kaymaz’da yeni bir İliç istemiyoruz

“Hayatımızı derinden etkileyen sonuçlara sebep oluyor”

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Öztürk kurum yöneticileri ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kurum yöneticileri ile görüştüğümüzde bize ödenmesi gereken maaş tutarının Sosyal Güvenlik Kurumu bütçesinden hastane döner sermayesine ödemenin gerçekleşmediğini tarafımıza iletmişlerdir. Kurumun mali işleri planlamadaki sorunların faturasını bizlere kesilmesini asla kabul etmiyoruz. Tam da bu noktada artık alacaklarımızı her sorduğumuzda “para yok”, “biz de bilmiyoruz” gibi cevaplar değil, akla uygun ve samimi bir planlama ile kabul edilebilir karşılıklar almak istiyoruz. Bugün itibariyle çalışan bir işçi arkadaşımızın 19 bin lira ile 20 bin lira arasında alacağı maaş tutarı. Sizlere göre bu rakamlar çok yüksek olmayabilir. Ancak işin acı tarafı da o meblağlar biz sağlık emekçileri için hayatımızı derinden etkileyen sonuçlara sebep olmaktadır” diye konuştu.

ESOGÜ rektörlüğüne çağrı

Recep Öztürk açıklamasını şu sözlerle noktaladı;

“Samimiyetle ifade etmek gerekirse banka hesapları ekside olmayan bir işçi bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu buradan belirtmek isterim. Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası ve Eskişehir Şube olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü’nü sağduyulu davranıp ödenmeyen maaşlar konusunda bir an önce ödenmesi için buradan çağrıda bulunuyoruz. Aksi takdirde başta Türk-İş olarak sendikamız genel merkez ve üyelerimizden aldığımız gücümüzü sonuna kadar kullanacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz”