Eskişehir Sanayi Odası Üyesi firmaların atılımlarıyla Anadolu’da ilk kez Eskişehir’de yaygınlaştırılan proje ile aile içi şiddete karşı iş yerlerinde farkındalığın artırılması hedeflenmekte. Bu kapsamda projenin bir paydaşı olarak yer alan ESO’nun üye firmalarında, toplumsal ve ekonomik etkileri olan aile içi şiddetle mücadele konusunda ciddi bir etki yaratılması amacıyla aile içi şiddete karşı iş yerlerinde destek mekanizmalarının oluşturması ve kadına uygulanan şiddetin daha görünür hale getirilmesi amaçlanıyor.

Şiddetin hiçbir türlüsünü istemiyoruz

Şirketlerin aile içi şiddetle ilgili kurum içi politika oluşturması ve uygulaması yönünde harekete geçmelerinin sağlandığı projenin değerlendirme toplantısında konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Bu projeyi ilk duyduğumuz andan itibaren destekliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, aile içi şiddet; görmek, duymak istemediğimiz konular. Bu bağlamda projede üye firmalarımıza öncülük etmek bizler için bir keyif. Şiddetin her türlüsünü fabrikalarımızda, evlerimizde ve hiçbir yerde görmek istemiyoruz. Farkındalığın oluşturulması konusunda böyle güzel ve duyarlı bir projede yer almak, paydaşı olmak çok değerli. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Anadolu’nun ilk katılımcı ili Eskişehir oldu

Proje yürütücüsü Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Eskişehir Şubesi Başkanı Nuran Yenilmez yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesi kadına uygulanan şiddeti daha görünür hale getirmek amacıyla tasarlanmış çok önemli bir proje. Ve Anadolu’da ilk yaygınlaştırıldığı ilin Eskişehir olması bizler için çok kıymetli. 1949 yılında dönemin öncü üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuş olan derneğimiz bugün 29 şubesi ile kadının toplumsal yaşamın her alanında güçlenmesi için çalışan kamu yararına bir dernek ve Eskişehir Şube’nin bu proje ile diğer Şubelerimize de örnek olduğunu düşünüyorum. Pandemi süreci ile birlikte ev içi şiddetin ne yazık ki artan rakamları yaşamımızın en gri yanı. Son sözümüz yine umuda olsun… Şiddetsiz bir dünya özlemi ile eşitlik temelli günlerde bir araya gelmek dileğiyle tüm katılımcılarımıza saygılarımı sunuyorum.”

Toplantıya ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Başkan Yardımcıları Fatih Düş, Sinan Özeçoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Nilay Güneş Erdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Rallas, Hakan Korkmaz, Murat Sürel, Ahmet Özdemirel, TÜKD Genel Başkan Yardımcısı Aynur Saraç, TÜKD Eskişehir Şubesi Başkanı Nuran Yenilmez, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hale Kargın, TÜKD GMYK Üyesi Proje Komisyonu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Başak Kalkan, Proje Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Füsun Yenilmez, Proje Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Burçin Yersel, TÜKD Eskişehir Şubesi Sekreter Zuhal Kurtuluş, TÜKD Eskişehir Şubesi Saymanı Ayşe Melahat Karagöz, TÜKD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Temel, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Proje Yöneticisi Sevda Alkan ve proje katılımcısı ESO Üyesi firmaların temsilcileri katıldı. Yapılan değerlendirmeler sonrası proje katılımcısı firmaların oluşturduğu ekiplere teşekkür belgeleri ve toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı işyeri turuncu bayraklar katılımcı firmalara takdim edildi.