Eskişehir Ticaret Odası küresel iş birliklerine bir zincir daha ekledi. ETO, Belçika ekonomisinin yüzde 70’ini temsil eden ve ülkenin en güçlü ekonomi kuruluşu olan Doğu Flaman Ticaret ve Sanayi Odası VOKA ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokol töreni Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Protokol töreninde ETO Başkanı Metin Güler ve beraberindeki yönetim kurulu ve meclis divanı, VOKA Yönetim Kurulu Başkanı Geert Moerman, VOKA Gent Bölgesi Müdürü Hilde Schuddinck, VOKA Kuzey Denizi Limanı Bölgesi Müdürü Stefan Derluyn, Belçika Bölge Milletvekili Veli Yüksel ve TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elif Gürkaynak yer aldı. 

ETO olarak şehrin ihracatına ve ticaretine katkı sağlamaya devam edeceğiz

Törende konuşan ETO Başkanı Metin Güler, ETO olarak Nisan ayında, Discover Eskişehir temasları kapsamında VOKA ile bir araya geldiklerini belirterek, bu görüşmeyi güçlü bir iş birliğine dönüştürmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. ETO’nun Belçika’nın en güçlü ekonomi kuruluşuyla iş birliği yapmasının önemine değinen Güler, Eskişehir’in ticaret ve sanayisine yön veren kuruluşları Belçika’daki firmalarla bir araya getirerek her iki tarafın da kazanacağı kalıcı bir iş birliğine dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. VOKA ile yapılan anlaşmayla birlikte ETO olarak 24 ülkeyle iş birliğine imza atmış olduklarını belirten Güler, Eskişehir’in ihracatına ve küresel pazardaki iş birliklerine katkı sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi. Güler ayrıca Belçika’nın en güçlü odasıyla iş birliği yapmalarına destek olan ve öncülük eden Belçika Bölge Milletvekili Veli Yüksel’e de teşekkür etti. 

İş birliği anlaşması ticaretin gelişmesine zemin hazırlayacak

Törende konuşan Doğu Flaman Ticaret ve Sanayi Odası VOKA Yönetim Kurulu Başkanı Geert Moerman, Eskişehir’de olmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, iş birliği protokolünü Belçika ve Eskişehir arasındaki ticaretin zirveye ulaştırılmasına vesile olacak bir başlangıç olarak gördüklerini kaydetti. ETO’nun kendisine ait bir fuar ve kongre merkezi olmasından çok etkilendiklerini belirten Moerman, ETO ve VOKA üyelerini farklı ticaret ve sanayi alanlarında bir araya getirmeyi ve iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Eskişehir’de Barry Callebaut Çikolata Fabrikası’nı da ziyaret edeceklerini belirten Moerman, böylece şehri daha yakından tanıma fırsatı bulacaklarını söyledi. 

Belçika ve Türkiye arasındaki köprülere yenisi eklendi

Toplantıda konuşan Belçika Bölge Milletvekili Veli Yüksel, ETO ve VOKA arasında gerçekleşen iş birliği anlaşması ile karşılıklı yatırımların, ticaretin ve iş birliğinin artacağını ümit ettiğini söyledi. ETO’nun Belçika’daki temaslarıyla hızlı bir şekilde Gent ve Eskişehir arasındaki ticareti ve sanayiyi geliştirmek için temel attığını belirten Yüksel, iş birliği anlaşması ile Belçika ve Türkiye arasındaki köprülere bir yenisinin daha eklendiğini söyledi. Konuşmaların ardından ETO Başkanı Metin Güler ve VOKA Yönetim Kurulu Başkanı Geert Moerman tarafından işbirliği protokolünün imzaları atıldı. Ayrıca ETO heyeti VOKA heyetiyle birlikte ETO TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Eskişehir 3. Tarım Fuarını ziyaret etti.