Kazım Kurt: Yeni dönemde daha çok çalışacağız Kazım Kurt: Yeni dönemde daha çok çalışacağız

Eskişehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada 26 Mart 2024 Salı gününden başlayarak, 27 Mart ve 28 Mart tarihleri de dahil kentte test uçuşu yapılacağından patlama sesi duyulabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı tarafından 26-27-28 Mart 2024 tarihleri arasında saat 10.00-17.00 arası ses üstü test uçuşu gerçekleştirileceğinden sonic patlama sesi duyulabilecektir” 

Sonic patlama nedir?

Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur.

Sonik patlamayı anlamak için öncelikle Doppler olayına değinmemiz gerekecek. Doppler olayı kısaca dalga kaynağının hareket etmesi nedeniyle, bir gözlemciye göre dalga boyunun uzaması veya kısalmasıdır. Örneğin bize doğru gelen bir ambulansın yaydığı sesin dalga boyu kısalırken bizden uzaklaşan ambulanstan gelen sesin dalga boyu uzar. Bunun sonucunda ambulans sirenini farklı tonlarda duyarız. Uçakların neden olduğu sonik patlama da doppler olayıyla yakından ilişkilidir. 

Örneğin ses hızının altında hareket eden bir uçak (I) ses dalgalarının ön tarafta sıkışmasına neden olur. Uçak ses hızına ulaştığında (II) ise ses dalgaları ses duvarını geçemedikleri için üst üste gelerek birikmeye başlar. Böylece yüksek enerjili bir dalga meydana gelir. Ses hızının aşılması durumunda (III) ise ses dalgaları bir koni şeklinde yayılır buna Mach konisi denir. Ses hızına verilen ad 1 Mach’tır. Ses hızında veya üstünde hareket edilmesinin sonucunda sıkışan ses dalgaları uçağın arkasında bir bulut gibi gözüken yüksek basınç alanını oluşturur, bu da gözlemciler tarafından sonik patlama olarak duyulur.