Eskişehir Valiliği’nce çocukların huzur ve güven ortamında eğitimlerine devam etmeleri, bağımlılık yapan maddelerin zararlarından korunabilmeleri, bölücü-yıkıcı örgütlerin okullar etrafında öğrencileri etkileyecek zararlı girişimlerde bulunmalarının önüne geçmek maksadıyla il genelinde 2023 yılı 1 Kasım ve 31 Aralık tarihleri arasında kolluk güçleri ve zabıta ekiplerince denetim yapıldı. Denetimlerde; tespit edilen yabancı ya da ilgisiz 106 şahıs okul çevrelerinden uzaklaştırılıp haklarında işlem yapılırken, 2 sahsa yasaklama kararına aykırı olarak okul çevresinde delici-kesici alet taşıdıkları için idari para cezası uygulandı. Yine çalışmalarda okul çevrelerinde bulunan 7 işletmeye, yasalara aykırı olarak tütün, tütün mamulü ve alkol satışı yaptığı için, yasaklama kararına muhalif olarak işletmesinde okul saatlerinde okulda olması gereken öğrenciyi içeri alan 1 internet kafe, bilgisayar tabanlı oyun salonuna idari para cezası kesildi. Okul çevrelerinde yapılan trafik denetimlerinde ise trafik kurallarına uymayan 121 sürücüye cezai işlem uygulandı. Okul çevrelerinde bulunan ve öğrenciler için tehlike arz eden 37 metruk bina ile ilgili güvenlik tedbiri alınırken, 47 metruk binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bin 245 öğrenciye bağımlılıkla mücadele kapsamında, 296 öğrenciye kişisel güvenlik, suçtan korunma yöntemleri ve siber güvenlik konusunda eğitim seminer ekiplerce verildi.

Hatipoğlu Eskişehirli kadın kanaat önderleriyle buluştu Hatipoğlu Eskişehirli kadın kanaat önderleriyle buluştu

Eskişehir'de sanayi ve teknoloji denetimleri hız kesmedi

 Eskişehir Valiliği talimatıyla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ekiplerince 2023 yılında farklı kanunlarda birçok denetim gerçekleştirildi.2023 yılında Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu; Ürün güvenliği denetimleri kapsamında, 325 denetim gerçekleştirilirken, uygun olmayan 48 ürüne ilişkin 282 bin 248 TL idari para cezası uygulandı. Ölçü ayar kanunu kapsamında, 4 bin 494 ölçü ve tartı aleti ile yetkili tamir ayar servisleri denetlenmiş olup uygun olmayan 91 adet iş yerine toplam 505 bin 951 TL idari para cezası uygulandı. 80 işletmeye sanayi sicil belgesi düzenlenirken, böylelikle il genelindeki toplam sanayi sicil belgeli firma sayısı da bin 381 oldu. Sanayi sicil kanunu kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmeyen 102 işletmeye 505 bin 792 TL idari para cezası uygulandı. İl genelindeki 2023 yılı Ağustos sonu itibarı ile 148 firma da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Yatırım Teşvik Belgesi aldı.
Yine denetimlerde vatandaşların yoğun olarak kullandığı 11 KYK yurdu, 10 hastane ve 6 AVM de bulunan 242 adet asansöre ilişkin yerinde tespit ve bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirildi.