M. Süleyman Ekşi Anadolu Üniversitesi Genel Sekreteri oldu M. Süleyman Ekşi Anadolu Üniversitesi Genel Sekreteri oldu

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy mesajında şu görüşlere yer verdi;

Milletimizin ölüm kalım mücadelesi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanı verilmiştir. Bizler de gazilerimize verilen değerin ifadesi olarak bu anlamlı günü “Gaziler Günü” olarak kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 

1921'den bugüne vatanımızın bağımsızlığını ve bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan saldırılar durmamıştır. Bu milletin evlatları şehitlik ve gaziliği kendisine nasip edilmiş büyük bir mertebe olarak görmüştür. 

“Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla Mehmetçiğimiz nice mücadele ve zaferle, destanla dolu tarih yazmıştır. Şanlı gazilerimiz dün olduğu gibi bugün ve yarın da bunu düstur edineceğini bedel ödeyerek ispat etmiş, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek mertebeye erişmiştir.

Türkiye’miz bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir. Gaziler Günü vesilesiyle, bu kutsal emanete kararlılıkla sahip çıkarak gazilerimize ve aziz şehitlerimize layık olmak ve tüm inancımızla ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliğiyle çalışacağımıza kahraman gazilerimizin şan ve şeref gününde söz veriyoruz. 

Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerimiz, sarsılmaz bir irade ile cennet vatanımızı savunacak, şanlı ceddimizin hatırasını yaşatacaktır. Gazilerimize vefa borcumuzu sunduğumuz bugün de şehit ve gazilerimizin ailelerinin gururuna ortak oluyoruz, kederlerini yürekten paylaşıyoruz. 

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyorum”