Orman Bölge Müdürlüğü’ne ziyarette bulunan Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, bölge müdürü İsmail Çetin ve şube müdürlerinden, kurumda yürütülen çalışmalar ve planlanan projeler hakkında bilgi aldı. 

Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin ve üst yönetim tarafından karşılanan Sayın Aksoy’a Bölge Müdürümüz tarafından bir brifing verildi. Eskişehir ilinin orman varlığını ve temel ormancılık çalışmalarını anlatan Sayın Çetin, 2023 yılında çıkan orman yangınları hakkında da bilgi verdi. Sunumun ardından Eskişehir Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, karayolu ağaçlandırmalarındaki boşlukların tamamlanması, ağaçlandırılacak alanların tespit edilmesi ve köylere yakın yerlere gelir getirici türlerin dikilmesi konusunda görüşlerini bildirdi” ifadelerine yer verildi. 

Ziyaretin sonunda bölge müdürü İsmail Çetin, Vali Aksoy’a tıbbi ve aromatik bitki ürünlerinden oluşan bir sepet hediye etti. 

Orman köylüsünün yerinde kalkındırılması amaçlanıyor

Orman Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlandırma çalışmalarında, odun hammaddesi üretimine yönelik ağaçlandırmaların yanı sıra, kırsalda yaşayan vatandaşların gelir seviyelerini artırmak maksadıyla, gelir getirici türlerden; ceviz, badem ve fıstıkçamı gibi türlerle yaptığı ağaçlandırmalarla orman köylüsüne destek veriliyor.

Çalışmalar ile akciğerlerimiz olan ormanları, bu alanlara bağımlı olarak yaşayan orman köylüsüyle birlikte yönetmek, vatandaşların ormanları sahiplenmesini sağlamak, onların yerinde kalkındırılması amaçlanıyor. Devlet ormancılığından millet ormancığına geçiş hedefleniyor ve orman köylüsü ile hasımdan ziyade hısım ilişkisi içinde bir işbirliği oluşturuluyor.

Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor

Bütün bu çalışmalardaki hedef atıl durumda olan bozuk ormanları verimli hale getirerek ekonomiye kazandırmak ve kırsaldaki vatandaşları yerinde kalkındırmak.

Yapılan bu ağaçlandırmalardan elde edilecek ürünlerin faydalanma hakları, eşit ve adil bir şekilde çekilen kura ile mahalli halktan müracaat edenlere; bakmak ve korumak şartıyla veriliyor.