Bir taşımacılık şirketi, istatistiklerini inceleyerek son derece ilginç bir rapor hazırladı. Rapor, nüfusun yüzde 20'sini barındıran İstanbul'un demografik yapısında meydana gelen önemli bir değişikliği ortaya koyuyor. Son dönemlerde İstanbulluların Eskişehir'e göç etmeye başladığını gösteren rapor, bu eğilimde deprem korkusunun önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

İstanbul'da sürekli artan kira maliyetleri, şehirde yaşama zorluğunu her geçen gün daha da artırıyor. 6 Şubat'ta yaşanan deprem korkusu da bu durumu tetikliyor ve İstanbullular çareyi başka illere göç etmekte buluyor.

Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Karadeniz illerine göç eden İstanbulluların yeni gözdesi ise Eskişehir olmuş. 1980'lerden bu yana net bir göç alan kent konumunda İstanbul, bu eğilimin tersine döndüğüne işaret eden bir tablo sunuyor.

Eskişehir gelecekte su sıkıntısı yaşayabilir Eskişehir gelecekte su sıkıntısı yaşayabilir

Taşımacılık şirketi, neredeyse bine yakın müşterisinin taşınma taleplerinden yola çıkarak bu ilgi çekici raporu hazırladı. Şubat ve Mart 2023'teki talepler, bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldı ve elde edilen sonuçların incelenmesi sonucunda İstanbulluların çıkış rotalarının temel olarak dört bölgeye odaklandığı tespit edildi.
Bu bölgelerin başında İç Anadolu Bölgesi geliyor. Karadeniz, Trakya ve Akdeniz bölgeleri ise diğer popüler tercihler olarak öne çıkıyor. Özellikle Eskişehir, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Sakarya, Kayseri ve Samsun gibi şehirlere önceki yıla kıyasla yoğun bir şekilde göç edildiği görülüyor.