Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan "Her Yenidoğana Bir Fidan" protokolü kapsamında, Eskişehir Şehir Hastanesi ile Yunus Emre Devlet Hastanesinde doğan her bebek adına devam eden protokol, 2019 yılından bu yana sürdürülüyor.

Farklı dikim dönemlerinde Turgutlar mevkisine bin 750 fidan, 15 Temmuz Şehitler Ormanı mevkisine 4 bin fidan, Karapazar mevkisine 5 bin 50 fidan, Kanlıpınar mevkisine 5 bin 100 fidan ve son olarak da Yeniakçayır mevkisine 6 bin 100 fidan olmak üzere, bugüne kadar toplamda 22 bin fidan dikildi.

Eskişehir Şehir Hastanesi ile Yunus Emre Devlet Hastanesinde doğan her bebeğin annesine, taburcu olmadan önce bebeği adına düzenlenmiş fidan sertifikası takdim ediliyor ve dikim mevsimi geldiğinde sertifika teslim edilen her bir bebek için bir fidan dikiliyor. Üzerinde barkot bulunan sertifika ekrana okutulduğunda, fidanın bulunduğu ormanın konumu görülebiliyor.

2023 yılı Eylül ayında geçerlilik süresi dolan söz konusu protokol, 18 Ocak 2024 tarihinde Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici ile Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin arasında yeniden imzalanarak yürürlüğe konuldu.

Eskişehir’den Çanakkale Savaşı’na uzanan hikaye Eskişehir’den Çanakkale Savaşı’na uzanan hikaye