Sivrihisar Eğitim Vakfı (SEV) Başkanı Bekir Kalır, vakıf çalışmalarını anlattı. Kalır, burs faaliyetlerine dikkat çektiği açıklamasında, “Vakıf tarihinde ilk defa lise öğrencilerine burs vermeye başladık. 13 öğrencimize burs vererek ilki gerçekleştik. Amacımız başarıyı ödüllendirmek” dedi.

Başkanım sizi tanımayanlar için kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Sivrihisarlı’yım, Sivrihisar Endüstri Meslek Lisesi, Torna Tesviye  bölümünden sonra Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü’nden mezun oldum. 31 yıl özel bankalarda çalıştıktan sonra 2021 yılında emekli oldum. 26 yıl şube müdürlüğü yaptım. Evliyim, iki kız evladım var. 2021 Mart ayından bu yana Sivrihisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu kutsal vazifeyi ifa ediyorum.

SEV’in tanınırlığını ve bilinirliğini arttırdık

SEV 2021 yılını değerlendirir misiniz ve yine 2022 yılında ne gibi projeleriniz olacak?

2021 yılını yapılandırma ve yenilenme diye adlandıracağımız bir yıl olarak geçirdik. Kurumsallaşmayı sağlamak için gayret sarf edeceğimizi ifade etmiştik bu yolda mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. SEV’in tanınırlığını ve bilinirliğini artıracağız demiştik. Bunu başardığımız kanaatindeyim. Yaptığımız il protokolü, STK’ lar, siyasi partiler, üyelerimiz, yeni üye kazanımları için yaptığımız ziyaretler, kurucu üyelerimizin ziyaretleri, onur kurulu üyelerimiz ziyaretleri  ile gerçekleştirdik. Bunları yerel basının katkılarıyla haberleştirdik. Etkinliklerimiz ile   adımızdan söz ettirdik. Sosyal medyayı etkin kullandık, takipçi sayımızı anlamlı şekilde artırdık. Gençlik kurulumuzu, özelikle kadın kollarımızı, yüksek istişare kurullarımızı yönetime dahil ettik, onların görüş ve önerilerini hayata geçirdik. Birlikte yönetim anlayışımızla biz birlikte güçlüyüz, gücümüz birlik ve beraberliğimizdendir mottomuzla hareket ettik.

Objektif, şeffaf bir yönetim anlayışı sergiledik

Yenilenme çalışmaları yaptık, görsellerimizi yeniledik, vakıf hizmet binamızı  elden geçirdik tadilat yaptık. Sosyal medya hesaplarımızı aktif hale getirdik, web sayfamızı yeniledik. Üye sayımızı anlamlı bir şekilde artırdık. Yüzde 58 oranında üye sayımızda  artış sağladık.  SEV aile mensuplarına ve birinci derece akrabalarına fayda sağlayacak sağlık sektöründe indirim sözleşmeleri yaparak yararlanmalarını sağladık. Her şeyden önemlisi objektif olmaya gayret sarf ettik şeffaf bir yönetim anlayışı sergiledik. Üye profil yapımızı homojen bir yapı idi bunu titizlikle koruduk, korumaya devam edeceğiz  gayret sarf edeceğiz. 

İhtiyaç sahiplerine destek olduk

Sosyal sorumluluk çerçevesinde SMA TİP 1 hastası Toprak bebeğin kampanyasına destek olduk. İhtiyaç sahibi  dört öğrencimize bilgisayar desteği verdik. SEV Muzaffer Demir Anadolu Lisesi’nin taleplerini karşılamaya çalıştık. Yine Sivrihisar’daki ihtiyacı olan öğrencilerimize mont ve kışlık ayakkabı gereksinimlerini karşılamaya çalıştık. Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri hemşerilerimizin yanında olduk. Sivrihisar eğitim gönüllüleri adlı Ahmet  Atmaca büyüğümüzün  yazdığı kitabı bastırdık. Bu kitabımızı pek çok farklı kurum ve kuruluşa ulaştırdık. Eğitimci yazar hemşerimiz Alişan Kapaklıkaya aile içi iletişim semineri verdi. Haziran ayı içerisinde yoğun katılımlı genel kurulumuzu gerçekleştirdik. Vakfımızın kurucusu ilk başkanı Sn. Atilla Şamdan’ a yönetim kurulu kararıyla onursal başkan unvanını takdim ettik.

İlk defa lise öğrencilerine burs vermeye başladık

Burs  başvuru formunu değiştirerek daha kapsamlı hale getirdik. Burs başvurularını topladık ön değerlemeden geçirdikten sonra Sivrihisar’lıları yakınen tanıyan  beş kişilik bir komisyon  oluşturarak bu aldığımız burs başvurularını değerlendirmesini istedik. Vakfımıza başvuru yapanların yüzde 86’ sına burs tahsis edilmiştir. Kız öğrencilerimizin başvurularını değerlendirmede pozitif ayrımcılık yaptık. Vakıf tarihinde ilk defa lise öğrencilerine burs vermeye başladık.13 öğrencimize burs vererek ilki gerçekleştik. Not ortalaması 85 ve üzeri takdirname alan başarılı lise öğrencilerimize burs tahsisi ettik.  Üniversite öğrencilerine ise verdiğimiz burs sayımızı 98’e çıkardık. Önceki  yıl burs  verilen tutarı  iki katına çıkararak 300 TL burs vermeye başladık. Bursiyerlerimizle sadece burs vererek değil onların desteğe ihtiyaç duydukları an yanlarında olmayı hedefledik. Staj yeri bulmaları için yardım ediyoruz, mezuniyet sonrası iş  bulmalarında referans olmak gibi destek veriyoruz. Master yapmaları halinde burs desteği vermek gibi. 

2021 yılı yapılanma ve yenilenme yılı idi

SEV’in 2022 planlarında neler var? Gelecek projelerinizden söz eder misiniz?

2021 yılı yapılanma ve yenilenme  yılı idi. 2022 yılını yönetim kurulumuzda aldığımız karar ile büyüme  yılı olmasını karar verdik. Büyümek istiyoruz bunun için her üyemizden yeni bir üye kazandırması için kampanya başlattık. Bunu başarmamız halinde daha çok başarılı öğrencilerimize, daha yüksek tutarda burs vermeyi sağlamış olacağız. Ülkemizde ve dünyada Sivrihisar’lılar projemiz ile nerede yaşarsa yaşasın Sivrihisarlı hemşerilerimize ulaşmak istiyoruz. Amacımız o ilde herhangi bir sebepten dolayı yardıma ihtiyacı olan hemşerimizin olması halinde onlara ulaşmaktır. Bu proje sadece ve sadece birlik ve beraberlik dayanışma projesidir. Asla ve asla maddi yardım talep edilmeyecektir. Bize verdikleri iletişim bilgileri izinsiz kimseyle paylaşılmayacaktır. 2022 yılında ulusal çapta Sivrihisar temalı bir fotoğraf yarışması düzenlemeyi istiyoruz. Yarışmada ödül alan,  jürinin seçtiği fotoğrafları kitap haline getirmek amacındayız. Bunun için sponsor arayışımız olacaktır. 

Bin 743 öğrenci burs aldı

SEV’in burs çalışmaları hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Elbette. SEV 22 yıldır üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Bu yıl dahil bin 743 öğrenciye burs vermiş bulunmaktayız. Bu yıl yönetim kurulumuzun aldığı bir karar ile Sivrihisar Eğitim Vakfı Muzaffer Demir Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilerimize de burs vermeye başladık. Burslarımız hayırsever hemşerilerimizin katkılarıyla yapılmaktadır. Bu yıl öğrenci başına 300 TL vermekteyiz. Başarılı öğrencileri destekliyoruz. 

30 farklı ilde üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz var

Amacımız başarıyı ödüllendirmek. Burslarımız onaylanırken beş  kişiden oluşan bir komisyon tarafından onaylanıyor. Bu yıl ülkemizin 30 farklı ilindeki üniversitelerde okuyan öğrencilerimiz var. Bizden burs alıp meslek hayatına başlayan bursiyerlerimiz bize  burs katkısı vermektedir bu husus çok önemli olduğu kanaatindeyim, sürdürülebilirlik açısından… 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Osmangazi Üniversitesi'nde Şenocak öncesi ve sonrası! Osmangazi Üniversitesi'nde Şenocak öncesi ve sonrası!

SEV’in kurucularına teşekkür etmek isterim. 32 yıldır SEV’ in meşalesi yanıyor. Eğitime, kültüre ve dayanışmaya katkıda bulunuyoruz. Vefat etmiş kurucularımıza Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad olsun. Bugüne kadar destek veren hayır severlerimize teşekkür ediyorum bize güvendikleri için. Yönetim kurulu üyelerimize teşekkür etmek isterim sizin aracılığınız ile çok uyumlu bir ekibiz. Müsadenizle onların ismini anmadan geçemeyeceğim. Sn. Mimar Ali İnci, Sn.Mustafa Kara,Sn. Sezgin Demir, Sn. Yasin Atışkan. Sn. Yavuz Ayva, Sn. Pınar Barış, kadın kollarımız, gençlik kollarımız yüksek istişare kurulumuz var burada görev alan üyelerimize katkılarından dolayı teşekkür etmek isterim. Size teşekkür etmek isterim SEV’ in tanıtımına katkı sağladığınız için. SEV meşalesi uzun yıllar daha aydınlansın. Bizim artık mottomuz olan ‘Biz birlikte güçlüyüz, gücümüz birlik ve bereberliğimizdendir’ diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.