Uluslararası sempozyumlar ile yerli ve yabancı uzmanları Eskişehir’de ağırlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 45 binden fazla insanımızın hayatına mal olan yıkıcı depremlerin ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde özel bir panele ev sahipliği yapacak. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan “Afet ve Kadın” başlıklı panelde alanında uzman isimler görüşlerini paylaşacaklar.

8 Mart Çarşamba günü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda(Opera) 14.30’da başlayacak olan panelin açılış konuşmalarını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Kentsel, Çevresel ve Yerel Yönetimler Politikaları Kürsüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Algan yapacaklar.

Açılış konuşmaları sonrası Habertürk sunucusu gazeteci Afşin Yurdakul’un moderatörlüğünde oturumlara geçilecek.

İlk oturumun konuşmacıları Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Diyalog Sorumlusu Dr. Ayşe Emel Akalın, Sosyal Hizmet Uzmanı Kadın Koalisyonu üyesi Gül Erdost, Afet Yönetim Uzmanı Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı Özden Işık olacak.

16.30’da başlayacak olan ikinci oturumda ise Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi Jeoloji Mühendisi Merve Edizkan, Eskişehir Tabip Odası Kadın Hastalıkları ve Kadın Sağlığı Komisyonu Başkanı Dr. Neşe Yılmaz, Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Psikoloji, Sosyal Psikoloji ve Türk Psikologlar Derneği Üyesi Dr. Selin Tekin görüşlerini paylaşacaklar.