Yaklaşan genel seçimler öncesi mevcut iktidara karşı muhalefet partileri tarafından oluşturulan ve adını 6'lı masa olarak duyuran teşkilatların Eskişehir'deki örgütlerinde sular bir türlü durulmuyor. Kendilerini temsil eden genel başkanları gibi her ay belirledikleri gün ve saatlerde toplanan masa temsilcilerinin başı şu günlerde görevden alma ve istifa olayları ile dertte. Ana Muhalefet olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Demokrat Parti (DP) İYİ Parti (İP) Gelecek Partisi (GP) Saadet Partisi (SP) DEVA Partisi teşkilat başkanları seçim öncesi genel başkanları gibi biraraya gelmeye başladı.

İçten sarsılıyorlar

6'lı Masanın Eskişehir'deki teşkilat başkanlarının bundan 2 ay önce düzenlediği aylık değerlendirme toplantıları devam erderken,bazı masa teşkilatlarında yaşanan istifa ve görevden alma olaylarına da her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Masayı oluşturuna ayaklardan 2'si hariç diğer 4 ayakta sıkıntılı günler yaşanıyor. Ana Muhalefet Partsi Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti teşkilatları seçim öncesi çalışma yerine istifa ve görevden almalar ile sarsılıyor.

Gelecek Partisi 

Türkiye Cumhuriyeti'nin eski Başbakanlarından olan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan ve ülke siyasetine kapılarını açan Gelecek Partisi, Eskişehir teşkilatında başlayan istifalar, masanın diğer 3 ayağında da yaşandı. Önce İl Başkanı Mustafa Başak istifa ettiğini açıkladı. Aradan geçen kısa bir süre önce İYİ Parti'den Eskişehir Milletvekili aday adayı olan ve umduğunu bulamayıp Gelecek Partisi'ne katılan Gülçin Yapıcı, partinin Odunpazarı ilçe başkanlığı görevine getirildi. Aynı zamanda hem avukat hem de Hayvan Severler Derneği Başkanı olan Yapıcı'nın siyasi yaşamı Gelecek Partsin'de de kısa sürdü. Yapıcı, "istifa ettim" derken parti teşkilatı da yaptığı bir sosyal medya paylaşımından dolayı görevden alındığını açıkladı. Davutoğlu'nun kafasını karıştıran Eskişehir'deki gelişmeler, bununla da kalmadı. İstifa olayına kısa sürede bir yenisi daha eklendi. Bu kez, Gelecek Partisi Tepebaşı İlçe Başkanı olan Kasım Karakaş da partisinden ayrıldığını duyurdu. Her 2 ilçe teşkilatına kısa sürede yeni atama yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi 

Bir başka gelişmenin yaşandığı partilerden birisi olan Cumhuriyet Halk Partisin'de görevden alınma oldu. Parti teşkiletında uzun süreden beri görev yapan 2 ismin görevden alındığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre İl sekreteri Gökhan Açıker ile teşkilatın örgütlenmeden sorumlusu olan Kazım Durur'un görevlerine son verildi. 

Demokrat Parti'de görevden alma şoku 

Masanın bir başka ayağı olan ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal liderliğindeki Demokrat Parti Eskişehir teşkilatında görevden alam olayı yaşandı. Parti teşkilatına yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre uzun süreden beri Demokrat Parti Eskişehir Tepebaşı İlçe Başkanlığı görevini yürüten Şükrü Ketenci ile yönetim kurulunun genel merkez talimatı ile görevden alındığı iddia edildi. Görevinden düşürülen Ketenci, kongre tarihi belirlerken mevcut il yönetimi de bir hafta sonrası olağanüstü genel kurula gidileceğini duyurdu.

İYİ Parti

6'lı masada yaşanan sıkıntılara bununlada kalmadı. Masanın bir başka ayağı olan İYİ Parti Eskişehir teşkilatında da da istifa olayı gündeme taşındı. Mehmet Ektaş'ın istifa etmesinden sonra göreve gelen İl Başkanı Eren Ekmen'de istifa ettiğini açıkladı. Parti genel merkezi il başkanlığından boşalan göreve Emine Edizgil'i görevlendirildi. Edizgil yeni görevini teslim aldı. 

Saadet ve DEVA Partisi rahat 

6'lı masanın diğer 2 ayağı olan DEVA ve Saadet Partisi'nde ise herhangi bir istifa ve görevden alma olayı yaşanmadı. Her iki parti teşkilatlarında herhangi bir sıkıntınında söz konusu olmadığı öğrenildi.