Eskişehir’de aşı krizi bitmiyor. Yakın zaman önce kuduz aşısı temininde yaşanan sorun sonrası şimdi de Hepatit B aşısı sorunu yaşanıyor. Edinilen bilgiye göre sorun Eskişehir değil Türkiye genelinde ve hayati önem taşıyan bu aşıya ne zaman erişileceği bilinmiyor.

Yeni yılda poşete zam yok ancak içi de dolmuyor Yeni yılda poşete zam yok ancak içi de dolmuyor

 ÖZEL HABER | eskisehirekspres.net 

Eskişehir’de ilk doz Hepatit B aşısını 4 Temmuz 2022’de vurulan Eskişehirli çocuk ikinci doz aşısını ise bir ay sonra 5 Ağustos 2022 tarihinde vuruldu. 6 ay sonra vurunulması gereken üçüncü doz aşı için tarih geldiğinde Aile Hekimliği’ne gittiğinde aşı yok denildi. Aile aşının Türkiye’ye ve sonrasında şehre gelmesini bekleyecek. Ancak aşının geleceği net bir tarih de yok. Ülke genelinde Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) Hepatit B aşısının bulunamadığı, ve sıkıntıların yaşandığı öğrenildi. Aşılara ulaşımda sorun yaşadıklarını belirten sağlık çalışanları da "Aşılar gelir gelmez ailelerin bilgilendirileceğini" ifade etmekten başka bir şey yapamıyor.

Aşı takvimine uyulamıyor

Yaşanan sıkıntı ile ilgili konuşan aileler, “Birçok bulaşıcı hastalıktan korunmanın tek yolu aşı. Hepatit B de son derece riskli bir hastalık ve herhangi bir sorun yaşamamak için aşının zamanında vurulması gerekiyor.  Şuan çok sayıda çocuk risk altında. Sorun bir an evvel çözülmeli. Hayata başlar başlamaz yapılması gereken aşı şuan yapılamıyor. Ve  aşının şuan olmayışı sadece bebekleri değil çok sayıda insanı da risk altında bırakıyor. Bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için yaş belirlenmiş. Örneğin bu aşı bebek doğduğunda hemen yapılıyor. Fakat şuan aşı olmadığı için yapılamıyor. Bu durum bu nedenle büyük bir sorundur. Şuan aşı takvimine uyulmuyor yetkililerin bir an evvel sorunun çözümü için bir şeyler yapmasını bekliyoruz” diye konuştular. 

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır?

Hepatit B aşısı yaygın olarak bebeklerde yapılır ancak yetişkinlerde de yapılmaktadır. Bebeklerde uygulama zamanları belli iken, yetişkinlerde uygulama zamanı farklılık gösterir. Hepatit B aşısı bebeğin doğumundan bir hafta içinde hemen ilk doz olarak yaptırılır. Doğumdan bir ay dolduktan sonra ise kinci doz yapılır. Doğumdan sonra 6 ay tamamlandıktan sonra da üçüncü doz olarak uygulanır. Yetişkinlerde de üç doz uygulanan aşının ilk dozundan bir ay süre geçince ikinci dozu ve ikinci dozdan beş ay süre geçtiğinde ise üçüncü dozu uygulanır.