TÜİK’in fiyat endeksleri değişim oranları, döviz kurlarındaki artışlar dolaylı olarak akaryakıt fiyatlarında, bakım onarım amortisman ve çalışan giderlerinde artışlara neden olmuştur. Ekonomik koşullardaki değişkenliğin etkileriyle artan maliyetler, servis hizmetlerinin güvenli, disiplinli ve asgari ihtiyaçları karşılayacak düzeyde sürdürülebilirliğin sağlanmasında gelir-gider dengesini bozmuştur. Mili Eğitim Bakanlığına bağlı tüm devlet ve özel okullarına servis araçları ile ulaşım sağlayan öğrencilerin okul servis ücretinin ve personel taşıma servis ücretinin yüzde 20 oranında arıttırılmasına UKOME meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile karar verildi.

Buna göre okul servis ücret tarifesi; 0-3 km 528 TL, 0-6 km 564 TL, 0-10 km 588 TL, 0-15 km 624 TL olarak belirlendi.

Minibüsçüler Esnaf Odasının, artan giderler, akaryakıt fiyatlarındaki, yedek parça maliyetlerindeki, asgari ücret ve sigorta prim ücretlerindeki, trafik sigortaları ve kasko ücretlerindeki artışlar nedeniyle tam ve öğrenci ücret tarifesine yüzde 25 oranında artırılması UKOME meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile karar verildi.

Buna göre minibüs tam ve öğrenci ücret tarifesi; 6 TL olan tam yolcu tarifesi 7,5 TL, 4,5 TL olan öğrenci tarifesi 5 TL olarak belirlendi.

Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Odasının, artan akaryakıt maliyetleri, çalışan giderleri ve araç bakım onarım giderlerindeki artışlar nedeni ile ulaşımın aynı hizmet kalitesinde sürdürebilirliği sağlamak için dolmuşların ücret tarifesine yüzde 25 oranında artırılması UKOME meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile karar verildi.

Buna göre; 6 TL olan dolmuş ücreti 7,50 olarak belirlendi.

İşletim giderlerindeki artışlar, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar, personel maliyetlerindeki artışlar, döviz kurlarındaki yükselmeler, ekonomik koşullardaki değişkenliğin olumsuz etkileri nedeniyle toplu taşımanın mevcut şekliyle sürdürülebilirliğini sağlamak için ücret tarifesine yüzde 25 indirimli Eskart ücret tarifesine yüzde 14 artış yapılması UKOME meclis üyeleri tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Buna göre; tam Eskart 6 TL’den 7,50 TL, indirimli eskart 3,50 TL’den 4 TL, aktarma 0,70 TL’den 0,90 TL olarak belirlendi