Odunpazarı Belediyesi İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Let’s Do İt Derneği, 16 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Kanlıkavak Parkı’nda çöp toplama etkinliği düzenledi. Odunpazarı Kent Konseyi Çevre ve İklim Krizi Çalışma Grubu ve TEMA Vakfı’nın da destek verdiği etkinliğe Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Eskişehir'de kazada hayatını kaybeden pilota Bursa'da son veda Eskişehir'de kazada hayatını kaybeden pilota Bursa'da son veda

Kazım Kurt: Esas olan çevreyi kirletmemek 

Etkinlikte konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, çevre kirliliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Esas olanın çevreyi kirletmemek ve korumak olduğunun altını çizen Başkan Kurt, “Ne yazık ki duyarlı bir toplum olmaktan koptuk. Hiçbir kurala uymadan herkes, canının istediği gibi yaşamak istiyor. Bu mümkün değil. Özellikle, insanların toplu halde yaşadığı kentlerde, herkesin kurallara uyması lazım. İnsanlar, evini, dükkânını temizliyor; ama sokağa atıyor. Önemli olan hepimizin birlikte yaşadığı ortak alanlarda kirliliği azaltmamız. Bu hem ekonomik olarak hem de geleceğimiz açısından çok tehlikeli. Biz, şuanda parkta gezen ya da oturan insanlara bunu anlatabilmeliyiz. Çocuklarımız, derneklerimiz bunu insanlara anlatmalı. Çevrenin daha az kirletildiği bir formül bulmamız lazım. Öteki türlü Temizlik İşleri Müdürlüğü personelimiz zaten yapıyor ama onlara daha az iş bırakmak, onları daha az yormak lazım” dedi.  

İsmail Kumru’dan başkan Kazım Kurt’a teşekkür 

Etkinlikte konuşan Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, böyle bir ekinliğe öncülük ettiği için Odunpazarı Belediyesine teşekkür etti. Çöp toplama etkinliğini her sene düzenlediklerini dile getiren Kumru, “Bu programı her yıl yapıyoruz, her yıl da Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, destek veriyor. Kendisine duyarlılığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Hem çöp topladılar hem de çevre kirliğine dikkat çektiler

Konuşmaların ardından, Başkan Kurt etkinliğe katılanlarla çöp topladı. Etkinliğe çocukların gösterdiği ilgi ise dikkat çekti. Etkinlik katılımcıları, ellerinde çöp poşetleri, üstlerinde renkli önlükleri ile Kanlıkavak Parkı’nı gezerek hem çöp topladı hem de çevre kirliğine dikkat çekti.