İlan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat artırımı ve dolandırıcılık içeren ilanlar nedeniyle taşınmaz ve ikinci el araç ticaretinde alınan tedbirlerin bir yenisi daha devreye alınıyor. İlan sitelerindeki tüm kişiler, ilan vermek için kimlik doğrulaması yaparak veya satış yetkisine sahip olduğunu kanıtlayarak işlem yapabilecek. Bu doğrulama işlemleri ise e-Devlet veya Web Tapu aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde ilan sitelerinde kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan veren ve piyasa fiyatlarını manipüle eden kişiler engellenecek. Piyasaya göre çok yüksek fiyatlar belirleyen ve birden fazla ilan vererek piyasayı etkilemeye çalışan kişilere izin verilmeyecek. Bu tür faaliyetlerin tespit edilmesi durumunda, cezalar 10 bin liradan 100 bin liraya kadar çıkabilecek. Ayrıca, emlak komisyoncuları ve otomobil galerileri, sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak ilan verebilecekler.

Ekrem Birsen’den dikkat çeken açıklama: Krize rağmen… Ekrem Birsen’den dikkat çeken açıklama: Krize rağmen…

Sahte ilanların önüne geçmek için 3 aşama izlenecek. İlk olarak, satış veya kiralama için uygun olan otomobil veya gayrimenkulün gerçekliğinin doğrulanması gerekecek. İkinci olarak, ilan verecek kişinin bu mal ile bir bağlantısının olması gerekecek. Son olarak, ilan veren kişinin, mal ile doğrudan bağlantısı olmasa bile bunu ispat etmesi gerekecek.