Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Nebi Hatipoğlu’ndan Büyükşehir’e afiş yanıtı Nebi Hatipoğlu’ndan Büyükşehir’e afiş yanıtı

“Geçtiğimiz yıllarda şehrimizin uzun yıllardır Kaymaz’da siyanürle altın çıkartma faaliyetleri sürdürülen altın madenleri ocaklarına karşı mücadelemiz sonrası, bölgenin tarımsal değeri açısından son derece önemli olan Alpu Ovası’na kömürlü termik santrali hayata geçirilme çalışmalarını durdurmak için şehrimizde vatandaşlarımız, STK’larımız, belediyelerimiz ve basınımızla topyekûn başarılı bir mücadeleye imza attık.

Son olarak ülkemizin birçok yerinde çevre katliamlarına imza atması ile gündeme gelen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır AŞ Atalana Alpagut altın gümüş maden ocağı ve cevher zenginleştirme (yığın linç göleti siyanürle altın çıkartma) su temini göleti için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurusunu yapmış durumda. Akbelen ve ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi bu bölgede orman arazileri başta olmak üzere su kaynaklarımıza, meralara, kısacası o bölgedeki tüm canlıların florasını ve yaşam kaynaklarını yok edecektir. Malum şirketin başvurusunda dikkat çeken 20 yıl bölgede maden arama faaliyetleri yapması ve 542 hektarlık bir orman alanı yok edilmesinin karşı karşıya olmasıdır”

“Maden değil söz verdiğiniz projeleri hayata geçirin”

Kumru şöyle devam etti;

“Hükümet yetkilileri, çevre yollarımız (güney-kuzey çevre yolları), havaalanı, öğrencilerin barınma ve ekonomik sorunları şehrin gelişim planlamaları engellemelerini çözmeye çalışmaları gerekirken ve bu konularda sözler verilmişken yine şehrimize çevre talanı sorunları ile karşı karşıya bırakmak için sessizliğe bürüneceklerdir.

Bu senaryoyu Alpu Kömürlü Santral planlanmasında yaşadık ve gördük. Bizler bu mücadelenin peşini bırakmayız. Özellikle şehrimizin doğal kaynaklarımızın, çocuklarımıza temiz yaşanılabilir ve yenilebilir enerji projelerin hayata geçmesi için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.

Son olarak özellikle Cengiz Holding ve onunla her projede iş birliği gerçekleştiren hükümet yetkilileri seslenmek isterim, şehrin AK Parti milletvekilleri görüşlerini ne olduğunu bizlerle ve kamuoyu ile paylaşmalarını istiyoruz ve bekliyoruz”