'Eskişehir'de çevre katliamları istemiyoruz'

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz ve Karakaya mahalleleri arasında yapımına başlanan ikinci siyanürlü atık barajına karşı bölge halkına destek vermek amacıyla bölgeye giderek basın açıklaması yaptı.

Gündem 04.07.2020 - 18:41 04.07.2020 - 18:41

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Nezahat Telci, "Tüm dünya Covid-19 hastalığı ile mücadele ederken, kayyum yönetimindeki bir şirketin inşa etmeyi planladığı siyanürlü atık barajı için yangından mal kaçırırcasına, bölge halkı bilgilendirilmeksizin ÇED raporu hazırlanmış, bu ÇED raporu çevre bakanlığı tarafından jet hızıyla onaylanmış ardından barajın yapımına başlanmıştır" dedi.

Telci burada yaptığı konuşmada, "Bugün burada Sivrihisar ilçemizin Kaymaz ve Karakaya mahalleleri arasında yapımına başlanan ikinci siyanürlü atık barajına karşı bölge halkının mücadelesinde yanlarında olduğumuzu bildirmek için Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubumuz, Tema Vakfı gönüllüleri ve Eskişehir Çevre Derneği gönüllüleri olarak bir araya geldik. Tüm dünya Covid-19 hastalığı ile mücadele ederken, kayyum yönetimindeki bir şirketin inşa etmeyi planladığı siyanürlü atık barajı için yangından mal kaçırırcasına, bölge halkı bilgilendirilmeksizin ÇED raporu hazırlanmış, bu ÇED raporu çevre bakanlığı tarafından jet hızıyla onaylanmış ardından barajın yapımına başlanmıştır. Bölgede halihazırda bir adet siyanürlü atık barajı varken, ikinci bir dev baraj yapılması ve bunun kullanıma açılması geri dönüşü olmayan çevre felaketlerine yol açacaktır. Ayrıca bilinen en tehlikeli zehirlerden biri olan siyanürün bu barajda biriktirilmesi ve toprağa karışması gerek canlılar için gerek ekosisteme vereceği zarar açısından büyük bir tehdittir. Bununla birlikte Beylikova, Mihalıççık ve Sivrihsar ilçelerimize bağlı beş mahallede yapılması planlanan krom manyezit ocağı saha genişletmesi projesinin hayata geçmesi durumunda yaklaşık 200 bin ağaç kesilecek olup, bunun yanı sıra tesbiti yapılmayan ağaç sayısı bilinmemektedir" dedi.

"Bizler bugüne kadar çevre katliamlarına karşı verdiğimiz mücadelemizi Kaymaz’da da kararlılıkla vereceğimizi buradan bir kez daha belirtiyor, kayyum yönetimindeki şirketin siyanür havuzu inşaatını durdurarak, bölge halkının ve Eskişehir’imizin devlet eliyle zehirlenmesi projesine son vermesini talep ediyoruz" diye sözlerine devam eden Telci, şöyle konuştu:

"Beylikova, Mihallıçık ve Sivrihisar ilçelerimizin  beş mahallesini kapsayan ve 200 bin ağacın kaderini belirleyecek olan manyezit ocağı saha genişletme projesinin iptal edilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Eskişehir'de çevre katliamları istemiyoruz. Havası, suyu, doğası kirlenmemiş, doğal güzellikleri bozulmamış, sağlıklı Eskişehir için çevre katliamlarına, siyanürle altın aramaya ve kömürlü termik santrallere 'hayır' diyoruz."

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa