Zabıta Ekipleri, merdiven altı fason balon imalatı yapılan evde bulunan,  yanıcı ve patlayıcı olan kimyasal maddelere Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcısının talimatı ile el koydu. Zabıta ekiplerinin el koyduğu kimyasal maddeler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından imha edilecek. 

Geçtiğmiz Pazar günü saat 9.10 sularında Yıldıztepe Polis Merkezi Amirliğine Büyükdere Mahallesi Sarıbaşak Sokakta bir evde ‘fason balon’ imalatı yapıldığı, balonların uçması için de içlerine helyum yerine alüminyum talaşı ile kostik olarak tabir edilen maddelerden bir kimyasal birleşim konulduğu ihbarı yapıldı. Konu Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcısına bildirildi. Savcının talimatı ile ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen imalathaneye Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü Ekipleri gönderildi. Ardından da Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerine bilgi verildi. 

Olay yerine intikal eden Zabıta ekipleri, yaptıkları incelemelerde 11 varil içerisinde 200 kilogram alüminyum talaş ve kostik çözeltilerin bulunduğu varillerden numune aldı. Ekipler, Başsavcının talimatı ile olay yerinde bulunan yaklaşık 15 kilogram ağırlığındaki alüminyum talaş ve 3 paket içinde toplam 70 gram ağırlığındaki ‘kostik’ olarak tabir edilen lavabo açıcılarına el koydu. Kostik çözeltilerin bulunduğu variller ile evde bulunan yaklaşık 3 bin balon, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Ekipleri tarafından imha edilmek için gerekli çalışmalar yapılıncaya kadar ev sahibine yediemin olarak teslim edildi.