Eskişehir Teknik Üniversitesi Amerika’da Eskişehir Teknik Üniversitesi Amerika’da

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Sertaç Durdu, tasarruf paketine tepki göstedi. Paketin emekçileri ve kamu hizmetlerini hedef aldığını belirtti. Durdu, yaptığı basın açıklamasında, emekçilerin, üretenlerin ve bütçenin temel gelir kalemi olan vergileri en çok ödeyen kesim olarak yeni bir saldırı dalgası ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Durdu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Açlık ve yoksulluk sınırları içerisinde yaşamamız yetmiyormuş gibi şimdi yeni bir saldırı dalgası ile cendere altına alınmak isteniyoruz. Bu paketin IMF’in hazırladığı kemer sıkma paketlerinin bir kopyası olması dışında yeni hiçbir tarafının olmadığını çok iyi biliyoruz” 

Hükümetin neo-liberal politikalarının devamı niteliğinde olduğunu belirten Durdu, kamusal hizmetlerin şirketlere devredilerek kamunun tasfiyesinin amaçlandığını vurguladı. Durdu “Bu tasarruf değil daha fazla yoksulluk, daha fazla işsizlik, daha fazla güvencesizlik, daha fazla angarya çalışma paketidir. Emeğe ve emekçilere saldırı, sermayeye yeni kaynak paketidir” dedi.

Kamuda güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalara hız verildiği kaydeden Sertaç Durdu, eğitim alanında da ciddi sorunların bulunduğuna dikkat çekerek, Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre, resmi öğretmen açığının 68 bin olduğunu ve acilen 100 bin öğretmenin istihdam edilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak, bu ağır tabloya rağmen kamuda istihdamın emekli olacaklarla sınırlandırılmasının, gençlerin umutlarını söndürmek anlamına geldiğini belirtti.

Durdu son olarak mücadele çağrısında bulunarak “Saldırı sermayenin ve temsilcilerinin saldırısıdır. Kamudan tasarruf değil Saray harcamalarından tasarruf edilsin” dedi ve gerçek ve özgür toplu sözleşme koşullarının sağlanmasını talep etti.