Türkiye genelinde ehliyet yenileme işlemleri hakkında sürücülere kritik bir uyarı yapıldı. B sınıfı ehliyet sahiplerine yönelik olarak, 2016 yılı ve öncesine ait sürücü belgelerinin yenilenme zorunluluğu getirildi. Resmi duyurular, ehliyetlerini belirtilen süre içinde yenilemeyenler için ciddi mali yaptırımların geleceğini işaret ediyor.

2016 yılından önce alınan B sınıfı sürücü belgelerinin yenilenmesi gerektiği açıklandı. Vatandaşlardan bu konuda hızlı hareket etmeleri isteniyor. Zira, 2025 yılı itibarıyla yapılmayan yenilemeler için 12 bin Türk Lirası'na kadar varan ağır para cezalarının uygulanacağı belirtiliyor. Yenileme işlemi sırasında ödenmesi gereken ücret oldukça makul bir seviyede tutulurken, sadece 15 TL ödenerek sürücü belgesi yenilenebilecek.

Ünlüce: Eskişehir sanayisi için birlikte çalışacağız Ünlüce: Eskişehir sanayisi için birlikte çalışacağız

Eskişehir’de yaşayan sürücülerin dikkatine sunulmuş olan bu gelişme, tüm yurtta ehliyetini yenilemekle yükümlü vatandaşları da ilgilendiriyor. 31 Aralık 2024'e dek ehliyetlerin yenilenme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekiyor.

Yenileme işlemi için istenen belgeler ise şu şekilde;

Nüfus cüzdanı veya pasaport, güncel biyometrik fotoğraf, geçerli bir sağlık raporu, kan grubu belgesi (sağlık raporu içinde belirtilmişse bu belgeye gerek yoktur), elde bulunan mevcut sürücü belgesi, adli sicil kaydı ve tabii ki yenileme işlemi için belirlenen ücret. Randevu alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurulması ve belirtilen evraklarla işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bu uyarıyı dikkate almayıp eski tip ehliyetlerini yenilemeyen sürücülerin, 2024 yılı sonrasında trafikte seyir halindeyken yakalanmaları durumunda uygulanacak olan para cezalarının yüksek olacağının altı çiziliyor.