Hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, vatandaşlar 3 kuruş tasarruf yapabilmek için uzun kuyruklara katlanmak zorunda kalıyor. Eskişehir'de de vatandaşlar piyasaya göre daha ucuz olan halk ekmekten alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor.

Ekmek zammıyla birlikte kuyruklar uzadı 

İğneden ipliğe gelen zamlar vatandaşların alım gücünü kısıtlarken, vatandaşlar da her şeyin en hesaplısını almaya çalışıyor. Eskişehir'de geçen Aralık ayında iki kez zam uygulanarak 210 gramı 2.50 liradan satılan ekmek, son olarak Nisan ayında zamlanmıştı. 210 gramı 3 liradan satılan ekmeğin maliyetini kurtarmadığını belirten fırıncılar, akaryakıta gelen zamlar nedeniyle, kurban bayramı öncesinde ETO'dan zam talebinde bulunmuşlardı. ETO, Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası'nın ekmek zammı ile ilgili talebine olumlu yanıt vererek, bayram sonrası geçerli olmak üzere ekmeğe 1 lira zam yapılmasına karar vermişti. 200 gramı 3 liradan satılan ekmeğin fiyatı 4 lira olurken, 250 gramı 4 lira olan ekmeğin fiyatı ise 5 lira olarak belirlenmişti. Fırın ve bakkallarda ekmek fiyatının 4 lira olmasının ardından vatandaşlar, belediyenin sattığı halk ekmeği tercih etmeye başladı. Sayıları her geçen gün artan, hemen hemen tüm mahallelerde yer alan Büyükşehir Belediyesi halk büfeleri önünde, ekmeğe yapılan son zamdan sonra uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Vatandaşlar, belediyenin 200 gramını 2.50 liradan sattığı halk ekmekten alabilmek için uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalıyor. 

"135 lira kârım oluyor" 

Artan hayat pahalılığı karşısında hey şeyden tasarruf etmeye çalışan vatandaşlar ev ekonomilerine katkı olması nedeniyle uzun kuyruklara katlanmak mecburiyetinde kalıyor. Halk ekmek büfelerinden ekmek alan 68 yaşındaki emekli Tuncay Barış, kuyruklara alıştıklarını ifade ederek, "Ay sonunu getirebilmek için çok ince hesap yapıyoruz. Pazar, market alışverişlerini kısıtladık. Herşeyin ucuzunu almaya çalışıyorum. Pazar alışverişini bile daha hesaplı olması açısından akşam saatlerinde yapıyorum. Fırın veya bakkaldan 4 liraya alacağım ekmeği kalk ekmek büfesinden 2.50 liraya alıyorum. Hergün 3 ekmek tüketiyoruz. Aylık olarak 135 lira kârımız oluyor. Bu para ile de başka bir eksiğimizi gideriyorum. Devir artık tasarruf devri. Bu nedenle belediye ekmeğini tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yılda 15 milyon ekmek üretildi 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden olan Halk Ekmek, son teknoloji ile donatılmış yeni tesisine kavuşuyor. Ankara Yolu üzerinde yaklaşık 6 bin metrekarelik alanı kapsayan yeni fabrikanın sene sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi 2001 yılından bu yana Eskişehirlilerin sağlıklı, ekonomik ekmek ihtiyacını karşılayan Halk Ekmek Tesisleri’ni yeniliyor. Gerek mevcut tesisin kapasitesinin artan ihtiyaca cevap verememesi gerek teknolojisinin eskimesi nedeniyle yeni tesis kurulumu için çalışmalara başlanıldı.

Yeni inşaat ile ilgili bilgi veren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şunları söyledi:

“Uzun yıllardır çok önemli bir sosyal proje olan Halk Ekmek, sessiz sedasız her gün on binlerce ailenin bütçesine ufak da olsa katkı sağlıyor. Özellikle ekonomik krizin derinleştiği bugünlerde tüm güçlüklere rağmen üretimini arttırarak daha fazla vatandaşımızın yanında olmaya, aile bütçelerine destek olmaya devam ediyoruz. Yenilemiş olduğumuz büfelere pek çok mahallemizden talepler geliyor. Bir taraftan da bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Son 1 yıl içerisinde 15 milyon 453 bin adet somun ekmek üretimi gerçekleştiren Halk Ekmek, ucuz fiyat politikası ile yaklaşık 15 milyon TL’ye yakın bir paranın vatandaşımızın cebinde kalmasına olanak sağlamıştır. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeni ve modern bir fabrikanın kurulması için yeni tesislerimizin yapımına başladık. Ankara Yolu Yaş Sebze ve Meyve Hali yanında bulunan arazimize yapmakta olduğumuz tesis her yönüyle Türkiye’nin örnek ekmek üretim fabrikalarından biri olacaktır. Öyle sanıyorum ki 2023 yılının başında tesisimiz hizmete başlayacak. Yeni tesisle birlikte yeni ekmek çeşitlerini de halkımızın beğenisine sunmayı planlıyoruz."