Cumhuriyet Halk Partisi’nde yapılan kurultay ile Kemal Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi. Partinin sekizinci genel başkanı Özgür Özel oldu. DİSK Emekli-Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, Özgür Özel’i tebrik ederek, emekliler adına çağrıda bulundu. 

Başaraner şöyle konuştu; 

Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha

“Yaşanan bu değişim sonrasında, emeklilerin mevcut durumunu ve siyasi partilere yönelik tutumunu bir kez daha hatırlatmayı gerekli görüyorum:

Yaklaşık 16 milyon emekli ve hak sahibi yurttaşın bulunduğu ülkemizde emekliler açlık sınırı altında maaşlarla yaşamaya mahkûm edilmiştir. Emeklerinin tek sorunu açlık sınırı altındaki maaşları değildir; emekliler, özelleştirilen sağlık sisteminin, yaşanmaz hale getirilen çevrenin, beton kentlerin bedelini sağlıklarını ve yaşamlarını kaybederek ödemektedir. Bu koşullarda, emekliler için ve emeklilerle birlikte politika üretmeyen; üretilen politikaları kâğıt üstünde bırakan, pratikte emeklinin hakları için mücadele etmeyen hiçbir siyasi yapı ya da yönetimi, emekliler nezdinde muteber değildir. 

Bu bağlamda, CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel ve ekibinin, emeklilerin sendikasını tanımayan, emeklilerin taleplerine gözlerini kapatan mevcut siyasi iktidar karşısında, emeklilerle birlikte yol yürümeyi sorumluluk kabul etmesi gerektiğine inanıyorum. 

Sayın Özgür Özel’e çağrımızdır; Emekliler, toplumsal muhalefetin etkin bir öznesi olan CHP’nin, kendilerine yönelik söylem düzeyinde kalmayan, sendikal mücadelelerine omuz veren bir anlayışla alanlara inmesini; demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayan milyonlarla birlikte yürümesini beklemektedir. 16 milyona yakın yurttaş; demokrasi, eşitlik, adalet ve emek mücadelesine ilişkin kararlı söylemlerinde samimi olduğuna işte o zaman inanacaktır”