Bu sene fiyatların pahalı olmasının nedeninin tüm Türkiye’de ev fiyatlarındaki arz talep oranının bozulması olduğunu söyleyen Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Pandemi döneminde inşaatlar beklediğimiz gibi olmadı. Eskişehir’de üçte bir oranında düşüş yaşandı. Üretim az talep çok. Aileler bizleri arayıp ev fiyatlarından yakınıyorlar. Asgari ücret 5 bin 500 lira ev kiraları 4-5 bin lira.” dedi.

İstikbal'in haberine göre geçen sene 1+1 evi 1500 liraya verdikleri evin bu sene 3 bin 500 lira olduğunu söyleyen Gazi çelik, “1+1 eşyalı evleri 5 bin liraya kadar verdiklerine şahit oluyoruz. Geçen seneye göre fiyatlar 2-3 kat arttı. Bunun sebebi arz talep dengesi bozulması. Devletin dar gelirlilere TOKİ sözü var inşallah bir an önce hayata geçirilir" diye konuştu. 

Eskişehir’in öğrencilerin talep ettiği şehirlerden biri olduğunu söyleyen Çelik, “Şehrimize gelen öğrenciler mezun olduktan sonrada Eskişehir’de kalıp iş buluyorlar. Bunun sebebi batıya yakın olması, ulaşım ağının çabuk olması, yaşanabilir bir kent olması, kültür seviyesinin yüksek olması, öğrencilerin isteklerine göre hizmet verilmesi. Bu mesleği yapan gayrimenkul danışmanları olarak elimizden geldiği kadar yardımcı olup, zor durumda bırakmamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.