Etkinliğe Eskişehir Vali Yardımcısı  Ali Çetin, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Oda Başkanı Erdinç Yuva, Veteriner Hekimler, hayvan koruma dernek temsilcileri ve  hayvan sahipleri katıldı.

Yapılan etkinlikte konuşma yapan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Oda Başkanı Erdinç Yuva "Sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi işlemleri, 26.02.2018 tarihli Kedi, Köpek ve Gelinciklerin  Kimliklendirilmesi  ve  Kayıt  Altına  Alınmasına  Dair  Yönetmelik  ve 22.04.2022 Kedi, Köpek Ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi Ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında yürütülmektedir. Ev hayvanı kimliklendirmesinde ilimiz genelinde 56 veteriner kliniğinde faaliyet yürütmekteyiz. Veteriner Hekimler olarak patili dostlarımızı bir birey olarak görmekteyiz. Bu sebeple can dostlarımızın kayıt altına alınmasını hayvan sahiplerimizden talep etmekteyiz. Biz Veteriner Hekimler ilimiz ve ülkemiz genelinde hayvan ve halk sağlığının her alanında gece gündüz demeden hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.İlimizde kimliklendirme işlemi, 2021 yılı Nisan ayında başlamış olup, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bağlı İlçe Müdürlükleri  ile Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odasına bağlı Yetkilendirilmiş Veteriner klinikleri marifetiyle yürütülmektedir.  Ev hayvanı kimliklendirme programı kapsamında, ev hayvanlarımızın sırt bölgesine deri altına mikroçip yerleştirilip, bu mikroçip numarası Ev Hayvanı Kayıt sistemine kayıt edilerek, ev hayvan sahibine pasaport düzenlenip teslim ediliyor.Patili dostlarımıza uygulanan mikroçip ile sahipli kedi ve köpeğimize ait aşılama, cerrahi müdahaleler, sahip değişiklikleri gibi bilgiler takip edilebilme imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda yapılan uygulama ile kayıt altına alınmış olan ev hayvanların sokağa terk eden hayvan sahipleri tespit edilerek, ilgili mevzuatlar kapsamında idari yaptırımlar uygulanacaktır. Böylelikle birçok problemle karşılaştığımız sokak hayvanı popülasyonunda azalma olması değerlendirilmektedir’’ dedi.

5 bin 698 ev hayvanı kayıt altına alındı

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ise yaptığı konuşmada "Ev Hayvanı kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması işlemleri, 26.02.2018 tarihli Kedi, Köpekve  Gelinciklerin  Kimliklendirilmesi  ve  Kayıt  Altına  Alınmasına  Dair  Yönetmelik kapsamında yürütülmektedir. 2021 yılı Mart ayında Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ile yapılan protokol ile ev hayvanı kimliklendirme ve kayıt altına alma yetkisi serbest veteriner hekimlerimize de verilerek, ev hayvan sahiplerimiz Eskişehir genelinde 70 farklı noktada kedi ve köpeklerini kayıt altına aldırabilmektedirler. Bakanlığımız ev hayvanlarının takibini sağlamak için PETVET (Ev Hayvanı Kayıt) Sistemini kurmuş olup, sahipli kedi ve köpeklerin ölüm, doğum, sahip değişikli, tedavi, aşı bilgileri ve gerçekleştirilen operasyon bilgileri takip edilebilmektedir. İlimiz genelinde şu ana kadar 620’ si dişi 651’ i erkek 1.271 kedi, 2.088’ i dişi 2.339’u erkek 4.427 köpek olmak üzere toplam 5.698 ev hayvanı kayıt altına alınmıştır. İlgili mevzuat kapsamında ev hayvan sahiplerinin her yaştan kedi ve köpeklerini 31.12.2022 tarihine kadar kayıt altına aldırması önem arz etmekte olup, hayvan sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları ve idari yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için yıl sonuna kadar İlçe Müdürlüklerimize ve yetkilendirilmiş veteriner kliniklerine başvurmalarını rica ederiz" dedi.

Yapılan etkinlik sahipsiz hayvanların ilimizde takibini yapan Hayvan koruma derneklerinde görevli yerel hayvan koruma görevlilerine, sokak hayvanlarına dağıtılmak üzere Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası tarafından temin edilen mamaların dağıtımı ile tamamlandı.