CHP’li kadınlar Eskişehir’de öğrenciler için eylem başlattı CHP’li kadınlar Eskişehir’de öğrenciler için eylem başlattı

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde faaliyet gösteren maden ocağında çalışan işçiler, aylardır alamadıkları maaşları ve ödenmeyen hakları nedeniyle eyleme geçmişti. Yaklaşık 165 işçi kendilerini yer altında bulunan kömür maden ocağına kapattı. İşçiler seslerinin duyuramadıkları takdirde açlık grevine de başlayacaklarını açıklamışlardı.

Aileler: Hani yetkililer gelecekti?

İlçede dün başlayan işçilerin eylemine bu akşam aileleri de de katıldı. İşçilerin kendilerini kapattıkları bölgeye gelen aileler “Çocuklarımız, eşlerimiz içerde tek başına, hani yetkililer gelecekti görüşecektik, ne zamana kadar bekleyeceğiz? Hakkımızı isteriz” diye sloganlar attılar.

Maden işçisi eşi: Ne yapmaya çalıştıklarını anlamıyorum

Bir maden işçisinin eşi de “Şu an bölgedeydik ama bizi dağıttılar, çoluk çocuk yola çıktık biz. Tahminim 50 aile vardı. Bizler işçi yakınlarıyız. Ücretsiz izne çıkarılmalar var. Burada nasıl bir şey dönüyor bilmiyorum, ne yapmaya çalıştıklarını da anlamıyorum. Bize tahmin edici bir cevap da vermiyorlar. Yaşananlar çok üzücü, biz yıllardır burada çalışıyoruz hakkımızı istiyoruz sadece. Sendikal haklarımız yıllardır verilmiyor” dedi. 

Kaynak: Nevin Bulut Atak